E-skierowanie na badania profilaktyczne – można je wystawić samodzielnie

Andrzej Winnicki
17.03.2023

Na Internetowym Koncie Pacjenta pojawiła się nowa, bardzo przydatna funkcja. Każda osoba, która ukończyła 40 lat, po zalogowaniu się na swoje konto może samodzielnie wystawić e-skierowanie na badania profilaktyczne. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Czym jest e-skierowanie na badania profilaktyczne?

E-skierowanie to funkcja dobrze znana od czasów pandemii, kiedy to można było z niej skorzystać w celu przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. System okazał się na tyle sprawny, że teraz e-skierowania mogą sobie samodzielnie wystawić beneficjenci programu Profilaktyka 40 plus.

W ramach tego programu każda osoba po 40. roku życia, ma możliwość poddania się nieodpłatnym badaniom profilaktycznym (laboratoryjnym), a także skorzystania z adekwatnych do wieku porad zdrowotnych. Nie trzeba iść do lekarza rodzinnego – e-skierowanie można uzyskać z poziomu Internetowego Konta Pacjenta.

Najpierw ankieta

Aby otrzymać e-skierowanie na badania profilaktyczne, trzeba zalogować się do na swoje IKP, a następnie wypełnić krótką ankietę zdrowotną. Na podstawie udzielonych odpowiedzi system automatycznie przypisze najbardziej wskazane badania laboratoryjne oferowane w ramach programu Profilaktyka 40 plus.

Skierowania nie trzeba drukować, będzie ono widoczne w systemie elektronicznym wybranego przez pacjenta punktu, w którym zechce poddać się badaniom.

Dodajmy również, że jedna osoba może skorzystać z tylko jednego e-skierowania (nie zmieni tego ponowne wypełnienie ankiety).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie