Domowe sposoby na odkwaszenie organizmu

Jerzy Biernacki
18.07.2019

Zakwaszenie organizmu jest stanem, w którym dochodzi do zachwiania równowagi zasadowo-kwasowej. Skutki mogą być bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Osoby, które podejrzewają u siebie zakwaszenie organizmu, powinny więc jak najszybciej wdrożyć sposoby odkwaszania. Spokojnie, to tylko tak groźnie brzmi, a w rzeczywistości jest łatwe do zrealizowania we własnym domu. Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Do czego prowadzi zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu nie musi być stanem permanentnym. Czasami pojawia się w wyniku przejścia na złą dietę czy podczas stresującego okresu w życiu. Bez względu na przyczynę, nie można tego bagatelizować. Pierwszym objawem zakwaszenia organizmu jest pogorszenie samopoczucia oraz… tycie.

Zakwaszenie jest groźne dla zdrowia, ponieważ prowadzi do rozwoju nadciśnienia, miażdżycy, osteoporozy oraz chorób nowotworowych. To dostateczny powód, aby zafundować sobie kurację odkwaszającą. Jak ją przeprowadzić? Czytaj dalej.

Po pierwsze: ograniczenie lub wykluczenie niektórych produktów z diety

Dieta odkwaszająca nie zawiera produktów, których nadmierne spożycie ma bezpośredni wpływ na zakwaszenie organizmu. Na czarnej liście znajdują się: kawa, herbata, czekolada, sól, żółty ser oraz biały ryż. Postaraj się całkowicie zrezygnować z tych produktów, a przynajmniej znacznie je ogranicz.

Po drugie: wprowadzenie pożądanych produktów do diety

Te produkty określa się mianem alkalizujących. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: warzywa, owoce, grzyby, kasza jaglana. Jeśli udało Ci się zrezygnować z czarnej herbaty, to śmiało możesz ją zastąpić pysznymi i zdrowymi herbatkami owocowymi – pod warunkiem, że są to produkty naturalne, pozbawione sztucznych aromatów i barwników.

Po trzecie: zmiana stylu życia

Zakwaszeniu organizmu sprzyja brak ruchu, stres, przemęczenie, życie w ciągłym pędzie. Dlatego sama dieta Ci nie pomoże. Musisz jeszcze zadbać o siebie, a najlepszym wyborem będzie rozpoczęcie aktywności fizycznej. Nie musisz od razu biegać maratonów czy pokonywać setek kilometrów na rowerze. Niech to będą spacery, rozciąganie, nordic walking. Parkuj samochód daleko od wejścia do centrum handlowego. Jeśli masz relatywnie blisko do pracy, to rozważ chodzenie do niej pieszo.

Koniecznie postaraj się też ograniczyć stres. Pomocne będą tutaj ćwiczenia relaksacyjne. Spróbuj wypracować w sobie mechanizm niemyślenia o pracy w czasie wolnym. To trudne, ale szybko zauważysz pozytywne efekty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.