Domowe sposoby na ból żołądka

Remigisz Szulc
29.06.2022

Ból żołądka najczęściej dokucza nam po przejedzeniu, natomiast mogą go doświadczać także osoby żyjące w stresie, cierpiące na zgagę, refluks, choroby dróg żółciowych, nieżyt żołądka czy wrzody żołądka. Jeśli ból nawraca z dużą regularnością, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Doraźnie natomiast możesz sobie z tym poradzić domowymi sposobami, które przybliżamy w naszym poradniku.

Mięta pieprzowa

Jest to jeden z najlepszych sposobów na ból żołądka, w dodatku łatwych do zastosowania w domowych warunkach. Mięta pieprzowa wykazuje działanie przeciwbólowe i rozluźniające, świetnie sprawdza się również w przypadku nudności i wymiotów, na przykład po przesadzeniu z alkoholem.

Jedyne, czego potrzebujesz, to kilka liści mięty pieprzowej, które zalewamy wrzątkiem i zostawiamy pod przykryciem na kilka minut. Wypij taki napar kilka razy dziennie, a z pewnością odczujesz wyraźną ulgę.

Siemię lniane

Siemię lniane jest bardzo często wykorzystywane do wykonywania domowych mikstur kosmetycznych. Okazuje się, że z powodzeniem można je stosować także na ból żołądka. Najlepszym sposobem jest przygotowanie kleiku na bazie siemienia lnianego, który zjadamy na około godzinę przed jedzeniem – to pozwoli zredukować ryzyko wystąpienia bólu żołądka po posiłku.

Kleik przygotujesz w domowej kuchni. Zalej czubatą łyżkę siemienia lnianego gorącą wodą i wymieszaj. Po około 15 minutach możesz już wypić płynny kleik lub zjeść go łyżeczką.

Soda oczyszczona

Zakres wykorzystania sody oczyszczonej w domu jest imponujący, a dochodzi do tego jeszcze jej potencjał zdrowotny i terapeutyczny. Soda bardzo dobrze robi na ból żołądka i przełyku spowodowany zakwaszeniem – dlatego można ją stosować na przykład na zgagę.

Małą łyżeczkę sody oczyszczonej zalet letnią wodą, dokładnie wymieszaj i wypij. Soda wyreguluje pH w żołądku (ma odczyn zasadowy), co powinno przynieść natychmiastową ulgę w zgadze. Pamiętaj natomiast, że ten sposób można stosować tylko okazjonalnie. Roztworu sody nie należy wypijać na pełny żołądek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.