Domowe preparaty na anginę

Mariusz Siwko
03.10.2023

Angina to wyjątkowo nieprzyjemna choroba, która odbiera ochotę na cokolwiek, praktycznie skazując na leżenie w łóżku i niecierpliwe oczekiwanie końca infekcji. Będąc w takim stanie warto skorzystać z doświadczeń naszych babć i wypróbować domowe preparaty na anginę. Może nie uleczą, ale złagodzą przebieg choroby. Oto kilka propozycji.

Syrop z cebuli

Wiemy, że brzmi ohydnie, ale podobno niesmaczne lekarstwo jest najskuteczniejsze. Do przygotowania syropu potrzeba jedynie 2 dużych cebul, łyżkę cukru lub łyżkę miodu. Pokrój cebulę na talarki, wrzuć do słoika, zasyp cukrem lub dodaj miód i zostaw zamknięty słoik na całą noc. Następnie odsącz sok przez gazę.

Syrop z cebuli w przypadkach anginy pijemy 2-3 razy na dobę po jednej łyżeczce. Co ważne, można go przechowywać w lodówce, dlatego raz zrobiony syrop powinien wystarczyć na cały okres choroby.

Płukanka z szałwii, malin i rumianku

Wszystkie składniki potrzebne do zrobienia tej płukanki kupisz w sklepie zielarskim czy sklepie ze zdrową żywnością. Obowiązują równe proporcje: po 20 gramów liści malin, szałwii i kwiatów rumianku. Zalej zioła wrzątkiem i zaparzaj przez 15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu i wystudzeniu płucz gardło kilka razy dziennie.

Płukanka z szałwii, rumianku i tymianku

Jeśli w Twoim mieście nie można od ręki kupić liści malin, to zastąp je tymiankiem, który na pewno znajdziesz w sklepie spożywczym. Do przygotowania tej płukanki potrzebujesz 100 gramów liści szałwii, 100 gramów kwiatów rumianku oraz 50 gramów ziela tymianku.

Ponownie wszystko zaparz pod przykryciem przez 20 minut, odcedź i płucz gardło ostudzonym płynem kilka razy dziennie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.