Dlaczego zawsze należy przeczytać ulotkę przed przyjęciem suplementu diety?

Marek Szydełko
08.08.2019

Polacy są specjalistami od wszystkiego, a już zwłaszcza od zdrowia. Z tego też powodu większość z nas nie traci czasu na tak prozaiczne rzeczy, jak przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania suplementu diety. To duży błąd i za takie lenistwo można słono zapłacić – chociażby gorszym samopoczuciem czy nawet poważnymi dolegliwościami. Jeśli i Tobie zdarza się przyjmować suplementy bez przeczytania ulotki, to w naszym poradniku znajdziesz powody, dla których warto zmienić to przyzwyczajenie.

Skutki uboczne

Każdy producent suplementu diety musi zamieścić w ulotce informacje na temat potencjalnych skutków ubocznych zażywania środka. Te z kolei mogą być bardzo nieprzyjemne. Wyobraźmy sobie sytuację, w której Anna Nowak bez przeczytania ulotki przyjęła dawkę suplementu. Po kilkunastu minutach wsiadła za kierownicę i od razu poczuła, że coś jest nie tak. Pogorszone widzenie, spowolnione reakcje, senność – to jedne z najbardziej typowych skutków ubocznych, jakie mogą wystąpić po zażyciu nawet niewinnego suplementu diety. Czym może się to skończyć dla Anny? Łatwo się domyślić.

Dawkowanie

Jeśli zażywanie suplementu polecił Ci lekarz, to prawdopodobnie ustalił on także dawkowanie produktu. Znacznie więcej osób decyduje się jednak na rozpoczęcie suplementacji na własną rękę. To oczywiście wymaga zapoznania się z zalecanym dawkowaniem środka – taką informację znajdziemy w ulotce dołączonej do opakowania.

Warto przy tym pamiętać, że każdy suplement diety można przedawkować, a skutki tego będą opłakane dla organizmu. Dotyczy to nawet witamin, których nadmiar destabilizuje pracę chociażby układu krążenia czy nerwowego.

Sposób przyjmowania

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż przyjęcie suplementu diety. Ot, wystarczy połknąć tabletkę i popić odrobiną wody. W takim razie musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie suplementy przyjmuje się właśnie w taki sposób. Na rynku są dostępne popularne produkty w postaci tabletek do rozpuszczania w ustach, do ssania, a nawet wymagające wysypania z kapsułki i wymieszania z wodą. Nieprawidłowe przyjmowanie suplementów osłabia ich działanie oraz może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie chociażby żołądka czy jelit.

Czy zatem nadal twierdzisz, że czytanie ulotki dołączonej do opakowania suplementu diety jest stratą czasu? Następnym razem poświęć chwilę na tę lekturę. W końcu na szali jest Twoje zdrowie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.