Dlaczego warto zrezygnować ze stosowania żelu pod prysznic?

Mateusz Nowak
01.09.2022

Żel pod prysznic to podstawowy kosmetyk w polskich domach. Żele są bardzo wygodne w stosowaniu, świetnie się pienią, mają atrakcyjny aromat, a do tego są naprawdę wydajne. Te zalety nie powinny jednak przysłonić Ci ewidentnych wad żelu pod prysznic, które z kolei przemawiają za tym, aby zrezygnować ze stosowania tego kosmetyku. Po szczegóły zapraszamy do naszego poradnika.

Kontrowersyjny skład żelu

Większość żelów pod prysznic zawiera mnóstwo składników, które nie mają nic wspólnego z prawidłową pielęgnacją skóry. Owszem, poprawiają skuteczność mycia, natomiast na dłuższą metę mogą być wręcz szkodliwe.

Jeśli masz w domu żel zawierający siarczan sodu, parabeny czy dietonolaminy, to rozważ wyrzucenie go do kosza. Konsekwencją długotrwałego stosowania takiego kosmetyku mogą być reakcje alergiczne, przesuszenie skóry, przyspieszenie procesów starzenia oraz powstanie różnego rodzaju dermatoz.

Co zamiast żelu?

Znacznie bezpieczniejszym wyborem dla Twojej skóry jest zwykłe mydło. Oczywiście nie każde. Dobrze jest postawić na mydło w kostce lub w płynie, które ma pH najbardziej zbliżone do ludzkiej skóry.

To mit, że mydło nie myje tak dobrze jak żel. Owszem, mniej się pieni, natomiast używane regularnie z pewnością pozwoli Ci skutecznie zadbać o higienę.

Zrób bezpieczny żel pod prysznic we własnym zakresie

Jeśli cenisz sobie wygodę stosowania żelu, ale jednocześnie chcesz lepiej zadbać o swoją skórę, to z łatwością możesz połączyć oba te kryteria. Wystarczy, że zrobisz własny żel pod prysznic o dobrym składzie, łagodny dla skóry, a przy tym super komfortowy w codziennym użytkowaniu.

Kup dobre mydło w płynie, na przykład dla dzieci. Zetrzyj je na drobnej tarce i rozpuść w wodzie. Dodaj trochę mleka (idealne byłoby kozie mleko) i oliwy z oliwek. Wstrząśnij i przelej do butelki po starym żelu lub do dozownika pod prysznicem. Gotowe! Taki żel jest tani, łatwy w wykonaniu, skuteczny w myciu, a przy tym naprawdę świetny dla skóry.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.