Dlaczego warto używać płynu do płukania ust?

Ponad 90% dorosłych Polaków ma próchnicę. Ta zatrważająca statystyka nie wzięła się znikąd. Mamy ogromny problem z dbaniem o higienę zębów i jamy ustnej, nie znamy lub nie stosujemy się do podstawowych zasad, a także zbyt rzadko odwiedzamy stomatologa. Tymczasem nawet dziecko wie, że lepiej, taniej i mniej boleśnie jest zapobiegać próchnicy. Jednym z najczęściej pomijanych elementów higieny jest używanie płynu do płukania ust. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto to robić!

Uzupełnienie mycia zębów

Stomatolodzy podkreślają, że zaledwie 20% bakterii powodujących próchnicę znajduje się na na zębach. Zdecydowana większość zagrożeń chowa się więc na dziąsłach, języku, podniebieniu i w przestrzeniach między zębami. Ich usunięcie przy pomocy samej szczoteczki jest niemożliwe. Potrzeba czegoś jeszcze.

Dlatego płukanie jamy ustnej jest niezbędnym elementem dbania o higienę zębów. Płyn pomaga usunąć resztki pokarmu i bakterie z niedostępnych miejsc. Dodatkowo należy pamiętać o używaniu nici dentystycznej. Stosując wszystkie te metody (włącznie ze szczotkowaniem) można znacząco ograniczyć ryzyko wystąpienia próchnicy.

Jak prawidłowo używać płynu do płukania ust?

Samo kupienie i okazjonalne stosowanie płynu nie wystarczy. Trzeba się jeszcze stosować do podstawowych zasad. Najważniejszą z nich jest regularność. Usta płuczemy minimum dwa razy dziennie i zawsze po umyciu zębów.

Ważne!

Płukanie nie zastępuje szczotkowania – jest jedynie jego uzupełnieniem.

Płyn należy trzymać w ustach przez około 30 sekund. Nabieramy tylko tyle płynu, ile wyznacza dołączona miarka. Po skończonym płukaniu nie nabieramy już wody w usta.

Jaki płyn kupić?

Na rynku są przeróżne rodzaje płynów do płukania i tutaj ważna zasada: wybór nie powinien być przypadkowy. Płyny różnią się składem, a co za tym idzie są przeznaczone dla różnych typów zębów i osób z konkretnymi problemami dentystycznymi. Jeśli na przykład masz nadwrażliwe zęby, sięgnij po płyn z substancjami blokującymi ujścia kanalików zębowych.

Dla osób z kamieniem nazębnym dobry wyborem będzie płyn z dodatkiem fluorku cynku, który rozmiękcza płytkę nazębną i ułatwia jej usuwanie w procesie szczotkowania. W przypadku zębów zaatakowanych przez próchnicę najlepiej sprawdzi się płyn z ksylitolem i fluorkami, czyli substancjami działającymi przeciwbakteryjnie.

Warto wiedzieć

Dostępne są także specjalne płyny wybielające (zawierające naturalne enzymu rozjaśniające przebarwienia) oraz płyny bezalkoholowe z olejkami eterycznymi, triclosanem i chlorheksydyną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.