Dlaczego Twoja alergia się nasila? Sprawdź możliwe przyczyny

Antoni Kwapisz
27.06.2022

Większość alergików wie, jak radzić sobie z objawami alergii. Wszystko sprowadza się do przyjmowania odpowiednich leków oraz ograniczania kontaktu z alergenem w okresie jego wzmożonej aktywności. Wiele uczulonych osób potwierdzi jednak, że czasami objawy alergii są wyjątkowo nasilone i dotychczasowe metody profilaktyczne nie przynoszą spodziewanych efektów. Dlaczego tak się dzieje? Co można na to poradzić?

Dużo zależy od pogody

Zacznijmy od najprostszego wytłumaczenia, które zwykle okazuje się też najbardziej trafne. Faktem jest, że objawy alergii mogą się nasilać w jednym roku, a łagodnieć w kolejnym. Ma to związek z pogodą. Jeśli np. cierpisz na uczulenia na pyłki brzozy, to sucha wiosna będzie dla Ciebie utrapieniem, a deszczowa – wybawieniem.

„Nałożenie się” kilku alergii

Każdy alergik powinien się liczyć z tym, że w pewnym momencie może się „dorobić” kolejnego uczulenia. To, że masz stwierdzoną alergię na pyłki traw wcale nie oznacza, że objawy alergiczne pojawią się u Ciebie dopiero w czerwcu. Może być tak, że zaczniesz mieć trudności z oddychaniem, katar alergiczny i zmiany skórne już w kwietniu, kiedy to pylić zaczynają topole i brzozy.

Zaniedbanie podstawowych zasad higienicznych

Często jest tak, że alergicy, którzy nauczyli się żyć ze swoim uczuleniem, zapominają o podstawowych zasadach profilaktyki. Zaczynają zaniedbywać tak podstawowe kwestie, jak chociażby dbanie o czystość w swoim bezpośrednim otoczeniu, przemywanie twarzy po spacerze, niedotykanie rzeczy, na którym mogą się znajdować alergeny etc. To oczywiście musi się w pewnym momencie przełożyć na zaostrzenie objawów alergii.

Ekspozycja na kolejny silny alergen

Czasami mija wiele tygodni, zanim alergik zorientuje się, że ma stały kontakt z potencjalnie uczulającym go alergenem. Dobrym przykładem może być tutaj sytuacja, w której osoba mająca stwierdzoną alergię na pyłki roślinne przygarnia pod swój dach kota – a białko zawarte w kociej ślinie jest bardzo silnym alergenem. Wówczas mogą wystąpić dodatkowe objawy alergii o znacznym stopniu nasilenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie