Dlaczego TRZEBA przeczytać ulotkę przed zażyciem leku?

Andrzej Winnicki
27.10.2022

Przyjmowanie leków – na stałe lub okazjonalnie – to przykra konieczność, której w wielu sytuacjach nie da się uniknąć. Osoby sięgające po różnego rodzaju farmaceutyki niestety notorycznie bagatelizują zalecenie przeczytania ulotki dołączonej do opakowania. Należy to zrobić zawsze wtedy, gdy przyjmujemy nowy lek, nawet pomimo otrzymania podstawowych zaleceń od lekarza. Dlaczego to takie ważne?

Skutki uboczne

W ulotce zawsze znajdziesz informację na temat potencjalnych skutków ubocznych przyjmowania leku. Nie musi to być nic poważnego, natomiast jeśli np. masz anemię czy jesteś w ciąży, to raczej nie potrzebujesz nudności i związanych z tym wymiotów. W takiej sytuacji zapytaj lekarza o inny lek o podobnym działaniu, natomiast mniej obciążający organizm.

Niepożądane działanie leku

Na tę sekcję w ulotce szczególną uwagę muszą zwrócić osoby, u których rzeczywiście może wystąpić niepożądane działanie leku – na przykład wspomniane kobiety w ciąży, karmiące piersią, małe dzieci, osoby starsze czy cierpiące na różnego rodzaju schorzenia przewlekłe.

Wpływ leku na zdolności psychofizyczne

To bardzo ważna informacja dla każdego, kto pomimo przyjmowania leku musi normalnie funkcjonować, czyli na przykład chodzić do pracy, opiekować się dzieckiem czy tym bardziej prowadzić pojazd.

Jeśli z ulotki wynika, że lek może osłabiać koncentrację, to po jego zażyciu nie należy siadać za kierownicą, a tym bardziej planując długą jazdę samochodem.

Interakcja leku z produktami spożywczymi

Chodzi tutaj nie tylko o alkohol, ale też inne popularne produkty spożywcze, jak chociażby owoce cytrusowe czy nabiał. W ulotce może się znaleźć informacja na temat potencjalnego wpływu na organizm przyjmowania leku wraz z wymienionymi produktami (biegunka, zaparcia, zgaga, wymioty, bóle brzucha, wysypka etc.).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.