Dieta bezglutenowa – nie dla każdego!

Marek Szydełko
23.06.2022

W ostatnich latach można zaobserwować prawdziwą modę na dietę bezglutenową. Promują ją wszelkiej maści celebryci, którzy twierdzą, że jest cudownym remedium na nadwagę i złe samopoczucie. To oczywiście duże wyolbrzymienie, ponieważ musisz wiedzieć, że dieta bezglutenowa nie jest dla każdego.

Czym jest gluten?

Gluten to mieszanina białek roślinnych występujących w takich zbożach, jak jęczmień, pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz oraz kamut. To dzięki glutenowi ciasto, na przykład na chleb, tak ładnie wyrasta i się rozciąga.

Gluten stanowi przy tym drugi najczęstszy alergen pokarmowy. Szacuje się, że nawet 25 procent światowej populacji może nie tolerować tego składnika, co objawia się przede wszystkim problemami żołądkowymi po spożyciu produktów bogatych w gluten.

Problemem jest również celiakia, na którą choruje około 1 procent światowej populacji. To poważna choroba, która nieleczona może nawet prowadzić do trwałego uszkodzenia kosmków jelitowych. Podstawową formą terapii celiakii jest właśnie wykluczenie glutenu ze swojej diety.

Dieta bezglutenowa może Ci zaszkodzić!

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a już na pewno nie celebryci, którzy za pieniądze wciskają ludziom tę dietę i nie biorą żadnej odpowiedzialności za swoje słowa i posty. Dieta bezglutenowa jest zarezerwowana tylko dla osób mających nietolerancję glutenu oraz cierpiących na celiakię. Pozostali mogą śmiało jeść produkty spożywcze zawierające tę mieszaninę białek.

Trzeba podkreślić, że całkowita rezygnacja z glutenu przez osoby, które dobrze przyswajają gluten, może w długim horyzoncie czasowym prowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych. Dlatego jeśli gluten w jakikolwiek sposób Ci przeszkadza, to staraj się jedynie ograniczać go w diecie, ale nie rezygnuj z niego całkowicie.

Na rynku znajdziesz dziś mnóstwo produktów spożywczych bez glutenu lub o obniżonej zawartości glutenu, na czele z makaronami, płatkami śniadaniowymi, ciastami, pieczywem czy nawet słodyczami (dodatkowo pozbawionymi sacharozy).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie