Dermatozy na dłoniach zimą – jak sobie z nimi poradzić?

Andrzej Winnicki
17.12.2021

Dermatozy, czyli wszelkie niekorzystne zmiany skórne, mogą mieć różne podłoże – niekoniecznie chorobowe. Bardzo często wywołują je warunki pogodowe oraz inne czynniki zewnętrzne. Doskonałym przykładem będą tutaj dermatozy na dłoniach, które u wielu osób pojawiają się regularnie w okresie zimowym. Masz tak samo? Sprawdź, jak sobie poradzić z tym problemem.

Ustal, co wywołuje reakcję skórną

Najczęściej dermatozy na dłoniach w okresie zimowym są spowodowane działaniem:

  • niskich temperatur,
  • silnego wiatru,
  • przesuszonego powietrza, zwłaszcza w intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach.

Reakcję skórną może zaostrzać także noszenie rękawiczek ze sztucznych, drażniących materiałów, palenie papierosów (zwłaszcza na mrozie) oraz kontakt z agresywnymi detergentami, solą do posypywania chodników etc.

Gdy wiesz już, co spowodowało dermatozy na Twoich dłoniach, to przede wszystkim staraj się unikać tych niekorzystnych czynników. Na przykład: w ogrzewanym pomieszczeniu stosuj nawilżacz powietrza, zawsze przed wyjściem na dwór zakładaj rękawiczki (np. ze skóry lub bawełniane), nie dopuszczaj do zamoczenia dłoni przy niskiej temperaturze etc.

Pamiętaj o intensywnym nawilżaniu skóry dłoni

To podstawa pielęgnacji skóry dłoni i warunek podjęcia skutecznej walki z zimowymi dermatozami. Główną przyczyną pogorszenia wyglądu Twoich dłoni w tym okresie jest właśnie przesuszenie, czemu możesz zaradzić stosując np. tłuste kremy o dobrych właściwościach nawilżających – na przykład z aloesem.

Pamiętaj, aby stosować krem na dłonie nawet kilka razy dziennie. Na początkowym etapie terapii, gdy skóra Twoich dłoni jest mocno zniszczona, wypróbuj metodę polegającą na nasmarowaniu rąk kremem oraz założeniu rękawiczek kosmetycznych – tak połóż się spać. Rano stan skóry powinien być wyraźnie lepszy.

Kąpiele odżywcze

Nie musisz od razu odwiedzać salonu kosmetycznego, aby przywrócić skórze dłoni zdrowy i estetyczny wygląd. Podstawowe zabiegi odżywczo-pielęgnacyjne jesteś w stanie wykonać we własnym domu. Dobrym przykładem będzie tutaj kąpiel nawilżająca.

Przygotowanie takiej kąpieli dla dłoni jest bardzo łatwe. Możesz na przykład zaparzyć siemię lniane, zmieszać oliwę z oliwek z żółtkiem jajka i odrobiną wody czy zafundować dłoniom kąpiel parafinową. Taki zabieg przeprowadzaj minimum dwa razy w tygodniu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.