Czynniki ryzyka żylaków. Unikaj ich!

Piotr Kowalczyk
14.04.2021

Żylaki są dość powszechnym problemem, który dotyka przede wszystkim kobiety (co ciekawe – wyłącznie rasy białej). Panie cierpią na żylaki aż pięciokrotnie częściej niż panowie. Jednym z podstawowych czynników ryzyka jest przebyta ciąża, ale warto wiedzieć, że istnieje szereg innych rzeczy zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na żylaki. Wielu z nich można z powodzeniem unikać – wystarczy „tylko” zmienić tryb życia i swoje przyzwyczajenia. Te najpowszechniejsze czynniki ryzyka żylaków omawiamy w naszym poradniku.

Antykoncepcja hormonalna

Wielu paniom będzie trudno z niej zrezygnować, jednak warto wiedzieć, że antykoncepcja hormonalna, zwłaszcza doustna, zwiększa ryzyko zachorowania na żylaki. Dobrze więc będzie pomyśleć o innej formie zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą.

Rada

Czynnikiem ryzyka żylaków jest również stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, np. w okresie menopauzalnym.

Niska aktywność fizyczna

Żylakom wybitnie sprzyja siedzący tryb życia. Jeśli pierwszą rzeczą, jaką robisz po powrocie do domu jest położenie się na kanapie, choć ostatnich 8 godzin spędziłaś przy biurku, to nie dziw się, że masz żylaki.

Rada

Siedząc przy biurku nigdy nie zakładaj nogi na nogę – to dodatkowo potęguje ucisk na żyły i zwiększa ryzyko żylaków.

Wielogodzinne stanie

Na żylaki najczęściej chorują osoby pracujące w zawodach wymagających stania przez cały dzień, na przykład ekspedientki, fryzjerki, kelnerki, ale też chirurdzy. Oczywiście trudno byłoby to zmienić, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by w takiej sytuacji zakładać np. specjalne rajstopy przeciwdziałające żylakom, a w czasie przerwy wykonać kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych czy zrobić sobie krótki spacer. Bardzo ważne jest również noszenie wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie.

Noszenie obcisłych ubrań

Na liście „zakazanych” elementów garderoby powinny znaleźć się idealnie dopasowane dżinsy, ciasne rajstopy, podkolanówki i pończochy. Do pracy zakładaj luźniejsze ubrania lub wybieraj rajstopy/pończochy przeciwdziałające żylakom.

Rada

Staraj się również unikać chodzenia w butach na wysokich obcasach.

Na liście zaleceń profilaktycznych należy również umieścić zrzucenie zbędnych kilogramów, wzbogacenie diety o produkty zawierające błonnik i witaminę C oraz rzucenie papierosów i nienadużywanie alkoholu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.