Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów w naszym społeczeństwie. Choć nie znamy dokładnie przyczyn jego występowania, to możemy wyróżnić pewne czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Kto zatem powinien zachować szczególną ostrożność i regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym?
Najważniejszym czynnikiem ryzyka tego nowotworu jest obciążenie genetyczne. Rak jelita grubego szczególnie często występuje u osób, w których rodzinie wcześniej zdiagnozowano tę chorobę. W takim przypadku zaleca się, aby skrócić czas wykonania pierwszej kolonoskopii (badanie przesiewowe) aż o 10 lat, czyli poddać się badaniu po ukończeniu 40. roku życia.
Ważne!
To zalecenie nie dotyczy osób, które obserwują u siebie objawy raka jelita grubego. W takich przypadkach badania przesiewowe mogą zostać przeprowadzone w dowolnym momencie.
Czynnikami ryzyka raka jelita grubego są polipowatość rodzinna oraz zespół wrodzonego raka jelita grubego bez polipowatości. Obciążenie stanowi także występowanie chorób zapalnych jelita, czyli choroby Leśniowskiego-Crohna oraz raka jelita grubego u krewnych.
Jeśli chodzi o niegenetyczne czynniki ryzyka, to trzeba tutaj wymienić przede wszystkim złą dietę opartą na czerwonym mięsie i wysoko przetworzonej żywności, natomiast wykluczającą jedzenie warzyw i owoców oraz nabiału. Dodatkowo lekarze wskazują na niską aktywność fizyczną, nadwagę i otyłość oraz palenie papierosów.
Rak jelita grubego jest tym rodzajem nowotworu, który we wczesnej fazie nie daje praktycznie żadnych objawów. Stąd tak ważne jest regularne poddawanie się badaniom przesiewowym, umożliwiającym wykrycie choroby na początkowym etapie, co zawsze daje duże szanse na pełne wyleczenie.
Jeśli natomiast chodzi o objawy, które muszą skłonić pacjenta do zgłoszenia się do lekarza pierwszego kontaktu, to wymienimy tutaj przewlekłe bule brzucha, spadek masy ciała niewytłumaczalny np. przejściem na dietę, niedrożność przewodu pokarmowego, krwawienie z przewodu pokarmowego oraz stwierdzoną w badaniach laboratoryjnych niedokrwistość.