Czym są afty i jak sobie z nimi radzić?

Antoni Kwapisz
09.04.2024

Afty to niewielkie owrzodzenia pojawiające się na błonie śluzowej jamy ustnej, a także na języku, wewnętrznej stronie policzków, na dziąsłach czy na podniebieniu. Jest to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która przede wszystkim wywołuje dyskomfort, utrudnia spożywanie posiłków i powoduje ból. Jak sobie radzić z aftami? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.

Skąd się biorą afty?

Przyczyny powstawania aft są różne. Najczęściej owrzodzenia pojawiają się w wyniku urazów mechanicznych (np. ugryzienia się w wewnętrzną stronę policzka). Mogą być również konsekwencją stresu, niedoboru witamin i minerałów (zwłaszcza witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego), reakcji alergicznej, zmian hormonalnych, palenia tytoniu czy chorób układu pokarmowego.

Jak radzić sobie z aftami?

Leczenie aft ma na celu zmniejszenie bólu i przyspieszenie gojenia. Chociaż większość aft goi się samoistnie w ciągu 1-2 tygodni, istnieje kilka sposobów na złagodzenie objawów:

Przede wszystkim unikaj kwaśnych, pikantnych, słonych produktów oraz tych, które mogą powodować dodatkowe podrażnienia, jak na przykład chipsy czy orzechy.

Ważne jest regularne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką oraz używanie płukanki antyseptycznej, co pozwala utrzymać jamę ustną w czystości i zapobiegać wtórnym infekcjom.

W aptekach dostępne są również żele i płyny do stosowania miejscowego, które mogą zmniejszyć ból i dyskomfort (na przykład z lidokainą).

Wspomnijmy również o domowych sposobach na afty, jak płukanie jamy ustnej roztworem wody z solą lub sodą oczyszczoną (1 łyżeczka na szklankę ciepłej wody)

W okresie leczenia aft należy także unikać palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Ważne jest natomiast wzbogacenie diety o produkty zawierające witaminę B12, żelazo i kwas foliowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie