Czym kierować się przy wyborze domowego ciśnieniomierza

Mateusz Nowak
15.02.2018

Nawyk codziennego mierzenia ciśnienia, najlepiej z samego rana, jest bardzo ważny w zapobieganiu rozwojowi wielu chorób. Żeby móc poprawnie zbadać ciśnienie, potrzebny będzie odpowiedni ciśnieniomierz. Z naszym poradnikiem wybierzesz najlepszy przyrząd do mierzenia ciśnienia w najbardziej optymalnej cenie.

Ciśnieniomierz ‒ naramienny, nadgarstkowy, manualny Hi-End, który wybrać?

W trakcie badania lekarskiego pomiar ciśnienia jest najczęściej wykonywany za pomocą ciśnieniomierza manualnego z aparatem osłuchowym. Jest to bowiem najdokładniejsza metoda pomiaru ciśnienia tętniczego. Jednak ciśnieniomierz do użytku domowego powinien być automatyczny, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie samodzielnie przeprowadzić badanie, bez pomocy drugiej osoby.

Ciśnieniomierz automatyczny może występować w formie nadgarstkowej i naramiennej. Na rynku najczęściej spotykamy aparaty naramienne. Uchodzą one przy tym za dokładniejsze i dające bardziej wiarygodne wyniki. Polecają je zarówno pacjenci, jak i lekarze. Ciśnieniomierz naramienny zakładamy na lewę ramię, nieco powyżej łokcia, zapinamy tak, żeby można było swobodnie wsunąć dwa palce między rękaw i ramię pacjenta. Następnie pompujemy rękaw do wskazanego na wyświetlaczu poziomu i odczytujemy wyniki pomiaru.

Natomiast ciśnieniomierz nadgarstkowy jest dużo wygodniejszy podczas użytkowania, a badanie przy jego użyciu trwa krócej. Uchodzi jednak za mniej precyzyjny. Z pewnością będzie to dobry wybór dla osób otyłych, które mają kłopot z poprawnym założeniem rękawa ciśnieniomierza naramiennego. Również osoby młode, które nie borykają się z chorobami serca, mogą używać ciśnieniomierza nadgarstkowego w celu profilaktycznego zbadania ciśnienia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie