Czym jest cellulit wodny? Jak z nim skutecznie zawalczyć?

Marek Szydełko
03.03.2020

Cellulit wodny to jeden z tych problemów, które spędzają sen z powiek zwłaszcza paniom dbającym o swój wygląd. Jego efekty są widoczne gołym okiem i znacząco pogarszają estetykę ciała. Na szczęście z cellulitem wodnym można sobie poradzić, również dzięki zabiegom kosmetycznym i kosmetologicznym. Sprawdź kilka wskazówek, którymi dzielimy się w naszym poradniku.

Cellulit wodny: co to takiego?

Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje cellulitu: wodny i tłuszczowy. Ten drugi ma związek z nadwagą lub otyłością i jest bardzo trudny do zwalczenia. Dobrą informacją dla pań, które zauważyły u siebie cellulit wodny jest to, że można się go pozbyć o wiele łatwiej, stosując się do kilku podstawowych zasad.

Cellulit wodny polega na gromadzeniu się w organizmie nadmiary wody. Powoduje to zaburzenie mikrokrążenia, w efekcie czego na skórze pojawiają się brzydkie i wyraźnie wyczuwalne pod palcami grudki. Najczęściej można je zaobserwować na udach, pośladkach, ramionach i łydkach, a w przypadku pań z nadwagą – także na brzuchu.

Przyczyny cellulitu wodnego

Odkładanie się nadmiaru wody w organizmie nie bierze się z niczego. Zwykle jest to skutek zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie – przyczyną może być chociażby przyjmowanie doustnej antykoncepcji lub poddanie się terapii hormonalnej, np. w przypadkach endometriozy, chorób tarczycy, zespołu policystycznych jajników czy leczenia bezpłodności.

Inną przyczyną cellulitu wodnego jest nadmiar soli w diecie. Jeśli preferujesz mocno solone potrawy, często sięgasz po słone przekąski, to nic dziwnego, że zauważyłaś u siebie nieestetyczne zmiany wyglądu skóry.

Co robić?

W przypadku stosowania terapii hormonalnej porozmawiaj z lekarzem o możliwości zmienienia leków na takie, które będą lepiej tolerowane przez Twój organizm. Nie zawsze jednak wchodzi to w grę. Koniecznie więc rozważ przejście na dietę ubogą w sól. Dobrym pomysłem będzie picie dużych ilości niskosodowej wody. Koniecznie pamiętaj o aktywności fizycznej – jeśli pracujesz przy biurku, minimum raz na godzinę rób sobie przerwę z rozciąganiem i podstawową gimnastyką, aby poprawić krążenie krwi.

Z cellulitem wodnym z pewnością poradzi sobie też dobra kosmetyczka, która zaproponuje Ci np. odpowiednie peelingi oraz poleci kosmetyki drenujące. Pamiętaj jednak, że to na nic się zda, jeśli nie wprowadzisz poważnych zmian w swojej diecie i nie poprawisz ogólnej higieny życia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.