Czym czyścić okulary przeciwsłoneczne?

Remigisz Szulc
12.07.2023

Okulary przeciwsłoneczne to nieodłączny element looku większości osób aktywnie korzystających z ładnej pogody, ale też kierowców. Mając porządne okulary warto o nie odpowiednio dbać, a przynajmniej regularnie je czyścić. Czy wiesz, że na okularach może znajdować się więcej drobnoustrojów chorobotwórczych niż na… desce klozetowej? To chyba dobry powód, aby czyścić okulary przeciwsłoneczne nawet kilka razy dziennie. Czym to robić? Oto kilka sposobów.

Pod bieżącą wodą

Najprostszym i najszybszym sposobem na wyczyszczenie okularów jest podłożenie ich pod bieżącą wodę. Dokładnie wypłucz szkła, oprawki, a następnie osusza okulary chusteczką higieniczna czy miękkim ręcznikiem papierowym.

Woda z dodatkiem delikatnego detergentu

Tutaj uwaga: okularów, a na pewno szkieł, nie powinno się czyścić płynem do mycia naczyń, zwłaszcza cytrynowym. Może to doprowadzić do powstania trwałych smug na powierzchni szkieł oraz skutkować odbarwieniem się oprawek. Za detergent w tym przypadku powinno posłużyć zwykłe mydło do rąk.

Płyn do czyszczenia okularów

Płyn na bazie alkoholu kupisz w każdym salonie optycznym. Kosztuje kilka-kilkanaście złotych, natomiast dodatkowo potrzebujesz jeszcze chusteczki z mikrofibry. Płyn możesz też przygotować samodzielnie, na przykład na bazie czystego alkoholu i jakiegoś delikatnego detergentu (kilka kropel).

Chusteczki nawilżane

Takie chusteczki możesz kupić w dyskoncie czy w sklepach z elektroniką użytkową. Są bardzo wygodne, bo mieszczą się w torebce czy w portfelu i można je mieć zawsze przy sobie, od ręki umyć okulary przeciwsłoneczne. Chusteczki wykorzystasz też do mycia ekranu smartfonu, tabletu czy monitora komputerowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie