Czy wolno opalać się w ciąży?

Mateusz Nowak
08.07.2022

Opalanie w ciąży to temat, który od zawsze budzi kontrowersje, a większość opinii bazuje wyłącznie na paramedycznych mitach. Jeśli spodziewasz się dziecka i nie chcesz rezygnować z kąpieli słonecznych np. podczas zbliżającego się urlopu, to mamy dla Ciebie kilka pozytywnych informacji. Przeczytaj nasz poradnik.

Opalanie się w ciąży nie jest zabronione

Żaden lekarz będący na bieżąco z najnowszymi badaniami naukowymi nie powie swojej pacjentce, że ta powinna unikać ekspozycji na słońce. Opalanie się w ciąży nie jest szkodliwe ani dla mamy, ani dla dziecka. Promieniowanie słoneczne co prawda przenika do głębokich warstw skóry, ale już nie do wód płodowych, dlatego jest praktycznie obojętne dla maleństwa.

Co więcej, bardzo ciekawe badanie przeprowadzone przez irańskich naukowców wykazało, że opalanie się w pierwszym trymestrze ciąży może być korzystne dla płodu i mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Wszystko dzięki zwiększonej produkcji witaminy D, odpowiadającej za prawidłowy rozwój kości, serca, nerek, zębów, a przede wszystkim układu nerwowego.

Pamiętaj

Nie jest prawdą, że opalanie się w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Stosuj się do kilku zasad bezpieczeństwa

Choć nie ma przeciwwskazań do opalania się w ciąży, to i tak nie możesz zapominać o zdrowym rozsądku. Podstawą jest stosowanie kremu z najwyższym możliwym filtrem. Tutaj ważna uwaga: nie musisz wcale zasłaniać brzucha, o ile posmarujesz skórę kremem SPF 50.

Pamiętaj

Kobietom w ciąży odradza się stosowanie kremów z retinolem, kamforą oraz kwasem octowym. Zwróć więc uwagę na skład wybieranego kosmetyku.

Zrezygnuj z opalania w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 11 a 15. W tym czasie zwykle jest też najgoręcej, co na pewno nie będzie Ci służyć. Zejdź ze słońca i odpocznij kilka godzin w cieniu.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: pij dużo wody, zwłaszcza podczas opalania czy po prostu przebywania na słońcu w ciepły dzień. Staraj się wypić minimum 2,5 litra wody niegazowanej na dobę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.