Czy sól aluminium w dezodorantach szkodzi zdrowiu?

Maciej Piwowski
11.06.2019

Popularne obecnie, powszechnie dostępne antyperspiranty zawierają w swoim składzie szereg różnych, szkodliwych substancji, m.in. sole aluminium (ACH). Ich zadaniem jest redukcja wydzielania potu pod pachami. Efekt ten zostaje osiągnięty dzięki zdolności tych związków do zwężania gruczołów potowych. W ten sposób wyeliminowany zostaje przykry zapach potu, który w tej sytuacji nie powstaje lub wytwarzany jest w znikomej ilości, w zależności od ilości użytego antyperspirantu oraz czasu, jaki upłynął od momentu jego aplikacji na skórę.

Badania nie potwierdzają jednoznacznie bezpieczeństwa soli aluminium stosowanych w antyperspirantach. Wiadomo jednak, że związki te odkładają się w powierzchniowych gruczołach potowych, z których wydalane są po upływie czasu. Część z nich niestety przedostaje się do krwiobiegu, ponieważ skóra jest oddychającym organem, który przepuszcza bardzo wiele substancji - również tych toksycznych.

Nie jest ona w stanie stanowić bariery dla zbyt dużej ilości szkodliwych związków, a codzienna (czasem nawet kilkukrotna) aplikacja antyperspirantów z solami aluminium na skórę z pewnością stanowi dla niej spore obciążenie. Warto więc zastanowić się nad zdrową alternatywą dla antyperspirantów.

Mogą nią być dezodoranty, których działanie oparte jest głównie na alkoholu z dodatkiem substancji antybakteryjnych i zapachowych. Alkohol, hamując rozwój bakterii rozkładających pot, również eliminuje nieprzyjemny jego zapach.

Niestety w przypadku dezodorantów także mamy do czynienia z licznymi dodatkami szkodliwymi dla zdrowia. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest sięgnięcie po skuteczny i delikatny antyperspirant bez aluminium. W ofercie sklepu Le-petit-marseillais.pl znajduje się delikatny dezodorant bez aluminium  np. o subtelnym zapachu kwiatu pomarańczy.

Dezodorant ten odświeża skórę, nadając jej przyjemny zapach, a jednocześnie skutecznie chroni przed wydzielaniem nieprzyjemnej woni potu przez 24h. Nie zostawia też śladów na ubraniach. Naturalne dezodoranty bez soli aluminium pozwolą zadbać o higienę osobistą bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu w wyniku przenikania przez skórę toksycznych substancji. Warto wprowadzić do swojej codzienności niosącą tak wiele korzyści dla zdrowia zmianę.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.