Czy soczewki kontaktowe mogą szkodzić?

Krzysztof Jagielski
28.03.2022

Współczesne soczewki kontaktowe. Chociaż trudno uznać soczewki kontaktowe za nowość, niektórzy do tej pory obawiają się ich regularnego używania.

Jest to pozostałość po czasach, kiedy używana tak zwanych twardych soczewek z którymi współcześnie stosowane nie mają nic wspólnego. Sztywne i nieuwodnione soczewki powodowały dyskomfort i były odczuwalne w oku jako ciało obce. Zakładano je najwyżej na kilka godzin, a ich głównymi użytkownikami byli aktorzy i sportowcy. Obecnie stosowane wykonane są z materiału silikonowo-hydrożelowego, doskonale przepuszczają tlen i są na tyle delikatne, że umiejętnie stosowane nie sa w ogóle odczuwalne w oku.

Soczewki miesięczne, dwutygodniowe i jednorazowe dzienne , a także coraz częściej spotykane jednorazowe całodobowe pozwalają na dostosowanie rodzaju soczewek do swoich przyzwyczajeń, rodzaju pracy i trybu życia. Drugi mit dotycząc soczewek kontaktowych to to, że mogą powodować podrażnienie oczu a nawet zapalenie spojówek. Jeżeli użytkowane i konserwowane są zgodnie z instrukcją nic takiego nie grozi. Oczywiście decyzję zakupu pierwszych soczewek trzeba skonsultować z okulistą, ale przeciwwskazania w tym kierunku dotyczą zaledwie 1-3 % użytkowników okularów.

Jakie soczewki miesięczne są najlepsze?

Wzrok jest wyjątkowo delikatnym narządem, a jego uszkodzenia często mogą być nieodwracalne. Nie warto w imię źle pojętej oszczędności kupować soczewki nieznanych producentów. Często soczewki miesięczne oferowane na portalach ogłoszeniowych i sprzedażowych są prawie o połowę tańsze. Jednak stoi za tym niższa jakość, niektóre nie są dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej, inne mają kończący się okres przydatności do użytkowania.

Początkujący użytkownik soczewek może poczuć się zagubiony w licznych ofertach i markach. Mojepierwszesoczewki.pl to platforma internetowa, która pomaga wszystkim, którzy chcą zmienić okulary na soczewki i właściwie je dobrać. Za jej pośrednictwem można umówić się na wizytę do lekarza okulisty współpracującego z salonem optycznym. Mojepierwszesoczewki.pl znajdzie taki gabinet najbliżej miejsca zamieszkania klienta. Po badaniu lekarz dobierze soczewki, które po krótkim przeszkoleniu można kupić i założyć na miejscu. Mojepierwszesoczewki.pl to oszczędność czasu i gwarancja sprawdzonej jakości.

Czy soczewki miesięczne są lepsze niż jednorazowe?

Wszystkie soczewki kontaktowe mają swoje plusy i minusy. Niewątpliwie największą zaletą miesięcznych soczewek jst ich relatywnie niska cena. Wadą jest konieczność stosowania płynu i pojemników do czyszczenia i przechowywania soczewek. Higiena ma dla użytkownika pierwszorzędne znaczenie. Dlatego należy nauczyć się zasad ich bezpiecznej konserwacji. Dla osób, które nie są zbyt systematyczne i nie chcą zawracać sobie głowy pielęgnacją soczewek warto polecić soczewki jednorazowe, które po prostu wieczorem wyrzucamy do kosza.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.