Czy ostrzykiwanie botoksem jest bezpieczne?

Marek Szydełko
27.10.2020

Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest jednym z największych odkryć medycyny estetycznej ostatnich kilkudziesięciu lat. Termin ten wszedł nawet do języka potocznego – używamy go wtedy, gdy chcemy podkreślić, że ktoś diametralnie zmienił swój wygląd pod wpływem zabiegu („zafundowała sobie botoks”). Z zabiegu ostrzykiwania botoksem korzystają już nie tylko panie, ale coraz częściej także mężczyźni – i to nie zawsze z powodów estetycznych. Warto w tym miejscu zadać kluczowe pytanie: czy zabieg z użyciem botoksu jest bezpieczny? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Bezpieczeństwo zabiegu z botoksem – czy jest się czego bać?

Toksyna botulinowa nie jest wcale wynalazkiem ostatnich lat. To środek, którego z powodzeniem używa się w medycynie od dawna – na początku wcale nie w celach estetycznych, ale zdrowotnych (m.in. w okulistyce czy neurologii). Botoks jest więc już na tyle znany, że każdy doświadczony lekarz potrafi się nim posługiwać tak, aby nie zaszkodzić pacjentowi.

Warto wiedzieć

Ostrzykania botoksem może dokonać wyłącznie lekarz – z tego zabiegu nie skorzystasz więc w pierwszym-lepszym gabinecie kosmetycznym.

Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny. Moment wkłucia się igłą pod skórę można porównać do ukąszenia komara. Mimo to lekarze zwykle stosują delikatne znieczulenie miejscowe polegające na zastosowaniu środka zamrażającego. Po ukłuciu zostaje niewielki ślad, może też wystąpić siniec, ale po 2-3 dniach jest już tylko wspomnieniem.

Należy natomiast wyraźnie zaznaczyć, że bezpieczeństwo zabiegu z botoksem jest ściśle uzależnione od tego, kto go wykonuje i jakiego preparatu używa. Nie warto dać się skusić na podejrzanie atrakcyjną cenowo usługę. Istnieje wówczas wysokie ryzyko, że botoks pochodzi z niewiadomego źródła, a jego wprowadzenie pod skórę może się zakończyć komplikacjami zdrowotnymi.

Rada

Najbezpieczniej będzie poddać się temu zabiegowi w klinice medycyny estetycznej, która działa na rynku od dawna i cieszy się dobrą opinią – nawet jeśli ma dość wygórowane ceny.

Ostrzykiwanie botoksem może uchronić przed zabiegiem chirurgicznym

I z tego powodu śmiało można uznać, że jest to metoda zalecana osobom dbającym o swoje bezpieczeństwo. Wiadomo przecież, że każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z pewnym ryzykiem i mogą po nim wystąpić komplikacje zdrowotne. Przykładem niech będzie popularny lifting, dla którego zabieg z toksyną botulinową stanowi naturalną i bezpieczniejszą alternatywę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie