Czy NFZ to za mało?

Piotr Kowalczyk
03.08.2020

Chyba każdy z nas słyszał o kilku– lub nawet kilkunastoletnich oczekiwaniach w kolejce na podstawowe zabiegi medyczne czy wizyty u lekarza specjalisty.

Dlaczego tak długo czekamy, skoro regularnie płacimy składki na NFZ? Czy powinniśmy mieć dodatkowe ubezpieczenie? Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Na co idą nasze składki

Składki na NFZ to nie tylko wizyty u lekarzy czy zabiegi. To olbrzymie pieniądze – dziesiątki miliardów złotych, które przeznaczone są na refundację leków, lekarskie pensje, sprzęt medyczny i ambulatoryjny, ale przede wszystkim... utrzymanie szpitali. Czyli te miliardy to wcale nie tak dużo. Co jest jednak dla nas najważniejsze? Aby zapewnić sobie i najbliższym odpowiednią opiekę medyczną. Dlatego zazwyczaj wykupujemy prywatne ubezpieczenie zdrowotne (https://www.signal-iduna.pl/ubezpieczenia/klienci-indywidualni/zdrowotne/).

Jakie są nasze możliwości

Gdy NFZ to za mało, szukamy innych możliwości. Zazwyczaj to dwie drogi: pierwsza to pracodawcy, którzy oferują swoim pracownikom wykupienie pakietu prywatnej sieci przychodni lekarskich. Alternatywą jest samodzielne wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Możemy wtedy korzystać z zabiegów czy konsultacji z lekarzami specjalistami. W zależności od pakietu, możemy leczyć się w wybranych placówkach, wykonać badania profilaktyczne i diagnostyczne. Często mamy też częściową refundację zabiegów czy operacji.

Średnie stawki za NFZ oraz za prywatną opiekę medyczną

Składka na publiczne ubezpieczenie zdrowotne to 9% naszej pensji. W ramach niej możemy liczyć na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, hospitalizację, profilaktykę, leczenie szpitalne oraz badania. Niestety często musimy uzbroić się w cierpliwość. Z kolei najniższy koszt ubezpieczenia prywatnego to średnio ok. 50 zł za podstawowy pakiet. Ostateczna cena zależy od wybranego pakietu.  Sprawdź oferty i wybierz najbardziej korzystną dla Ciebie i Twojego budżetu. Nie warto przepłacać!

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Signal Iduna.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.