Czy można jeść końcówkę banana?

Krzysztof Jagielski
11.12.2020

Zdecydowana większość z nas odgryza końcówkę banana i wyrzuca ją do śmieci. Panuje dość powszechne przekonanie, że jest ona niejadalna, a nawet niezdrowa. To jednak wyłącznie mit. W rzeczywistości zjedzenie końcówki banana niczym nie grozi i spokojnie można spożyć ten owoc w całości (oczywiście bez skórki). Co wiemy o końcówce banana? W jakie mity nie warto wierzyć? Sprawdź w naszym poradniku.

Czy w końcówce banana znajdują się robaki?

Chyba każdy o tym słyszał, robakami w końcówce banana straszy się też dzieci, ale nie ma w tym ani krztyny prawdy. Zarobaczony banan jest całkowicie niezdatny do jedzenia. Robaki nie upodobały sobie specjalnie akurat końcówki, dlatego nie trzeba się tym w ogóle przejmować.

Czy w końcówce banana znajdują się drobnoustroje?

To także tylko mit. Można się spotkać z twierdzeniem, że końcówka banana zawiera cysty ogoniastka jelitowego, który wywołuje lambliozę, ale to nie zostało nigdy potwierdzone. Zjedzenie końcówki nie spowoduje więc żadnych rewelacji żołądkowo-jelitowych.

Dlaczego więc odcinamy końcówkę banana?

Wynika to prawdopodobnie z jej mało apetycznego wyglądu. Końcówka jest zwykle czarna, ale okazuje się, że właśnie dlatego powinniśmy ją zjadać! Im ciemniejszy banan, tym bardziej dojrzały, a więc i zdrowszy. Zjedzenie końcówki owocu na pewno nikomu nie zaszkodzi, natomiast pozwoli zintensyfikować korzyści ze spożycia banana.

Warto wiedzieć, że dojrzałe banany, w tym ich końcówki, zawierają mnóstwo dobroczynnych składników, w tym potas, magnez, fosfor, wapń, witaminy A, C, E, K, witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy, niacynę oraz witaminę B6).

Banany są dobrym wyborem dla osób będących na diecie redukcyjnej, ponieważ 100 g tego owocu zawiera tylko około 90 kilokalorii. Bardzo wskazane jest włącznie bananów do jadłospisu osób chorujących na nadciśnienie, wrzody żołądka oraz choroby psychiczne.

Uwaga

Z bananami powinni natomiast uważać cukrzycy, ponieważ owoce te mają dość wysoki indeks glikemiczny wynoszący 60.

Podsumowując: końcówkę banana można jak najbardziej jeść. Dużo ważniejsze jest natomiast to, aby pamiętać o umyciu owocu przed obraniem oraz bezpośrednio przed zjedzeniem.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.