Czy magnez wpływa na uspokojenie?

Krzysztof Jagielski
29.11.2016

Żyjemy w stresujących czasach. Niestety, stresu nie można całkowicie wyeliminować, ale są sposoby na to, aby zmniejszyć jego negatywne oddziaływanie na organizm. Jednym z najlepszych, oprócz odpoczynku, jest magnez, który nazywany jest również naturalnym środkiem uspokajającym.

Magnez jest jednym z bardzo ważnych makroelementów potrzebnych człowiekowi. Bierze on udział w wielu procesach, między innymi w syntezie DNA czy związków magazynujących energię. Magnez jest składnikiem kości, potrafi regulować poziom wapnia, wydzielanie insuliny oraz krzepnięcie krwi. Bierze też udział w aktywacji witamin B i D.

Dlaczego magnez jest tak dobry na stres?

Również magnez potrafi regulować pracę układu nerwowego, między innymi poprzez uwalnianie z zakończeń nerwowych neuroprzekaźników takich jak adrenalina i noradrenalina – są to związki, które wytwarzają się w dużych ilościach w stresujących sytuacjach, co z kolei może prowadzić do częstszego denerwowania się i wybuchów złości.

Jeżeli w organizmie brakuje odpowiedniej ilości magnezu, co może pojawić się przy nieodpowiedniej diecie czy piciu dużych ilości mocnej kawy i herbaty, wówczas dochodzi do zwiększonej wrażliwości na stres. Co więcej, długotrwałe narażenie na stres powoduje, że ilość magnezu maleje jeszcze bardziej. W związku z tym właściwy poziom magnezu jest bardzo ważny dla organizmu – podnosi odporność na stres i działa uspokajająco.

Jak skutecznie suplementować magnez?

Magnez znajduje się w dużych ilościach w różnych produktach. Najbogatszymi źródłami magnezu są między innymi gorzkie kakao i gorzka czekolada, kasza gryczana, biała fasola, płatki owsiane, orzechy laskowe, ciecierzyca, groch, szpinak czy makrela. Najlepiej spożywać je też z produktami zawierającymi witaminę B6, która poprawia wchłanianie magnezu. Zawierają ją także orzechy włoskie, ryby, szpinak, awokado czy banany.

Aby szybciej uzupełnić poziom magnezu, można wybrać również suplementy diety. Najlepiej postawić na preparaty zawierające zarówno magnez, jak i B6. Warto też wybrać środki o wysokiej przyswajalności jak mleczan magnezu, na przykład suplement Magvit B6 (Magvit.com.pl).

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie