Czy kobieta w ciąży może poradzić sobie z bezsennością?

Krzysztof Jagielski
26.04.2021

Bezsenność u kobiet w ciąży jest problemem bardzo powszechnym – szacuje się, że cierpi na nią aż 78% przyszłych mam. Najczęściej doskwierają im problemy z zasypianiem i częste pobudki, a także poranne zmęczenie spowodowane niską jakością snu. Niestety większość ciężarnych bagatelizuje takie objawy, wychodząc z założenia, że same miną, gdy tylko dziecko pojawi się na świecie.

Tymczasem nieleczone zaburzenia snu, utrzymujące się przez długi czas, mogą przyjąć charakter przewlekły, a wtedy zamiast samoistnie minąć, będą się pogłębiać. Co więcej, bezsenność u kobiet w ciąży, ze względu na to, że zaburza funkcjonowanie układu immunologicznego, może prowadzić do powikłań poporodowych i komplikacji zdrowotnych u dziecka. Pod żadnym pozorem nie należy tych zagrożeń bagatelizować.

Dlaczego kobiety w ciąży cierpią na bezsenność?

Bezsenność u kobiet w ciąży pojawia się głównie na skutek zmian hormonalnych, które zaburzają prawidłową fizjologię snu poprzez spłycenie jego najważniejszej fazy, NREM, odpowiedzialnej za efektywną regenerację. Stąd częste przebudzenia w nocy i uczucie ciągłego niewyspania w dzień. Do tego z czasem pojawiają się typowe ciążowe dolegliwości, takie jak bóle kręgosłupa, skurcze mięśni czy ucisk na pęcherz, które utrudniają znalezienie wygodnej pozycji do snu i spokojne przesypianie całej nocy. Rosnący brzuch, ruchy dziecka, skurcze macicy i lęk przed nadchodzącym porodem też nie pomagają. Ale to nie znaczy, że w okresie ciąży jesteśmy skazane na bezsenność. Być może z większością jej przyczyn niewiele da się zrobić, ale istnieją metody na bezsenność, które potrafią skutecznie niwelować jej objawy. Pomocne informacje znajdziecie na terapiabezsennosci.pl/problemy-ze-snem-w-ciazy

Jak walczyć z bezsennością w czasie ciąży?

Najczęściej stosowane przez lekarzy metody na bezsenność to farmakoterapia i psychoterapia. Z oczywistych względów farmakoterapia nie wchodzi w grę w tym przypadku, w końcu benzodiazepiny mogłyby poważnie zaszkodzić ciąży, dlatego najlepszy wybór dla ciężarnych to terapia poznawczo-behawioralna. Jest ona bezpieczna, skuteczna, a teraz, gdy pojawiła się aplikacja umożliwiająca jej samodzielne przeprowadzenie w domowych warunkach, także bardzo wygodna. Aplikacja będzie czuwać nad naszym snem, monitorując jego parametry i podpowiadając najlepsze naturalne techniki jego regulacji, jak również śledząc osiągane przez nas postępy. Dzięki niej możemy przywrócić sobie spokojny sen i w ten sposób zadbać o samopoczucie zarówno własne, jak i maluszka, którego nosimy pod sercem.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie