Częste krwawienie z nosa – oto możliwe przyczyny

Marek Szydełko
11.02.2024

Jeśli doświadczasz częstego krwawienia z nosa, na przykład kilka razy w tygodniu, to nie przechodź nad tym do porządku dziennego. Ten objaw może mieć wiele przyczyn, zarówno niewinnych, jak i wymagających szczegółowej diagnostyki. 

Suche powietrze

Przebywanie w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach, może prowadzić do nadmiernego wysuszenia błony śluzowej nosa, co z kolei powoduje zwiększoną podatność na pęknięcia naczyń krwionośnych i tym samym na krwawienia.

Infekcje dróg oddechowych

Infekcje, takie jak przeziębienie, grypa lub zapalenie zatok, mogą prowadzić do zapalenia i podrażnienia błony śluzowej nosa, co zwiększa ryzyko krwawienia – zwłaszcza przy częstym i intensywnym dmuchaniu nosa.

Alergie

Alergie mogą powodować obrzęk i podrażnienie w nosie, co zwiększa podatność na krwawienie. Alergicy bardzo często zauważają u siebie tendencję do częstego krwawienia z nosa w sezonie alergicznym.

Przyjmowanie leków

Niektóre leki, takie jak antykoagulanty i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), mogą zwiększać ryzyko krwawień z nosa. Również nadmierne używanie kropli do nosa lub aerozoli może przyczyniać się do tego problemu.

Nadciśnienie tętnicze

Choroby takie jak nadciśnienie tętnicze mogą zwiększać ryzyko krwawień z nosa ze względu na wzrost ciśnienia krwi, co może powodować mikrourazy naczyń krwionośnych.

Deformacje nosa

Krzywa przegroda nosowa także może prowadzić do częstszego krwawienia.

Problemy z wątrobą

Choroby wątroby mogą wpływać na krzepnięcie krwi i prowadzić do częstych krwawień z nosa. Jeśli więc obserwujesz u siebie także inne objawy wskazujące na problemy z wątrobą, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie