Cukrzyca. Naucz się z nią żyć

Mariusz Siwko
02.01.2020

Cukrzyca – przewlekła choroba metaboliczna związana z zaburzeniami wydzielania insuliny. Nieleczona pociąga za sobą wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Nie można całkowicie wyleczyć cukrzycy, ale można nauczyć się z nią żyć.

Cukrzyca – o czym trzeba pamiętać

Zachorowanie na cukrzycę wiąże się z koniecznością przestrzegania dość restrykcyjnej diety. Zabronione są alkohole i słodycze, niewskazane spożycie soli.

Osoba chora na cukrzycę musi się nauczyć diagnozować swój stan i odpowiednio reagować na nieprawidłową zawartość cukru we krwi. Do samokontroli stanu zdrowia przy cukrzycy niezbędny jest glukometr. Pozwala on na samodzielne badanie poziomu cukru w domu. Glukometry i paski do nich można kupić bez recepty w sklepach z akcesoriami i żywnością dla diabetyków.

Cukrzyca – które produkty mają niski indeks glikemiczny

Ponieważ cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną, coraz częściej producenci żywności umieszczają na opakowaniach informację o wysokości indeksu glikemicznego danego produktu. Wysoki indeks glikemiczny przyjmuje wartość IG > 70. Te produkty należy bezwzględnie usunąć z diety. Najlepsze są te, których IG < 50.

Jeśli wybrany produkt nie zawiera informacji o wysokości indeksu glikemicznego, należy postępować zgodnie z zasadą, iż wszystko, co sztucznie dosładzane (słodycze, wypieki, jogurty, dosładzane soki,produkty zbożowe, owoce suszone i kandyzowane) z reguły ma wysoki indeks glikemiczny. Warto natomiast sięgać po owoce zawierające znaczne ilości błonnika spowalniającego wchłanianie cukru do krwi.

Diabetycy nie muszą całkowicie rezygnować ze słodyczy. Powinni jednak sięgnąć po te z półki dla diabetyków. Produkty bez cukru można kupić też w internecie, między innymi w sklepie dla diabetyków diabetyk24.pl.

Cukrzyca u dzieci – przydatne akcesoria

Cukrzyca nie oszczędza też dzieci. Dla nich normalne funkcjonowanie z chorobą jest szczególnie trudne. O tzw. normalnym dzieciństwie mogą zapomnieć. Na szczęście obecnie dostępne jest wiele akcesoriów mających za zadanie ułatwienie dzieciom egzystowania na poziomie zbliżonym do ich zdrowych rówieśników. One też mają swoje słodycze i żelki, chociaż bez cukru. Mało tego – dla najmłodszych (i nie tylko) diabetyków produkowane są specjalne bezcukrowe kosmetyki i pasty do zębów. A dla poprawy humoru specjalne dziecięce euti na glukometry i maskotki, w których można ukryć pompy insulinowe. Wszystkie te akcesoria można kupić we wspomnianym wyżej sklepie online diabetyk24.pl.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.