Leki na zgagę cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Są łatwo dostępne, można je kupić nawet na stacji benzynowej. Ponieważ wiele osób cierpi na zgagę, to sięganie po takie specyfiki wydaje się być czymś naturalnym. Tymczasem możesz łatwo tego uniknąć. Sprawdź, w jaki sposób zastąpić leki na zgagę.
Zioła bardzo dobrze sprawdzają się w przypadkach zgagi, zwłaszcza te, które ułatwiają trawienie. Można tutaj wymienić chociażby dziurawiec czy prawoźlaz.
Zgagę wywołują niektóre składniki obecne w diecie, dlatego jeśli często czujesz palenie w przełyku, to poważnie ogranicz lub w ogóle wyklucz ze swojej diety takie produkty, jak napoje gazowane, żywność wysoko przetworzona, tłuste potrawy, czosnek, cytrusy, czekolada oraz kawa. Niestety, fast foody, pikantne jedzenie i słodycze nie są dla Ciebie.
W przypadku osób cierpiących z powodu zgagi szczególnie ważne jest stosowanie się do zasady przyjmowania pięciu posiłków dziennie. Powinny to być posiłki małe, lekkostrawne, jedzone powoli, z dokładnym przeżuwaniem. Wieczorny posiłek zjedz o 18 – kolacja powinna być niskokaloryczna i niskotłuszczowa.
Rada
W przypadku nawracającej zgagi zrezygnuj z jedzenia czegokolwiek tuż przed snem. Ostatni posiłek zjedź na minimum 2 godziny przed planowanym położeniem się spać.
Dodatkowo staraj się nie jeść niczego, a na pewno obfitych posiłków przed i bezpośrednio po wysiłku fizycznym – na przykład treningu na siłowni.
Zgagę mogą wywołać także niektóre leki, zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne przyjmowane przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych, podwyższonej temperaturze etc. Nigdy nie bierz takich leków na czczo i nie przekraczaj zalecanej dawki. Jeśli tylko możesz, to sięgaj po leki stosowane miejscowo, na przykład w formie żelu.