Co właściwie zawierają suplementy na piękną skórę? Czy warto po nie sięgać?

Krzysztof Jagielski
13.03.2019

Suplementy na piękną skórę należą do najpopularniejszych produktów tego typu na polskim rynku. Nic dziwnego: w naszym klimacie zapewnienie sobie ładnego wyglądu skóry przez cały rok jest bardzo trudne, dlatego wiele osób decyduje się sięgnąć po różnego rodzaju „wspomagacze”. Suplementy mają tę zaletę, że są łatwo dostępne, niedrogie i – jak przekonują ich producenci – bardzo skuteczne. Warto jednak wiedzieć, co właściwie się w nich znajduje, by lepiej zrozumieć zasadę ich działania.

Najważniejsze składniki suplementów na piękną skórę

Podstawą składu takich suplementów jest retinol, czyli witamina A. Bierze ona udział w procesach budulcowych skóry. W momencie, gdy w organizmie pojawiają się niedobory retinolu, skóra traci potencjał do samoczynnej regeneracji. Skutkuje to między innymi podrażnieniami, powstawaniem ran i nadmiernym łuszczeniem się naskórka. Dodatkowo skóra wiotczeje, co przyspiesza procesy starzeniowe.

Drugim kluczowym składnikiem suplementów diety na piękną skórę jest witamina E. Ma ona wybitne właściwości antyoksydacyjne, usuwa z organizmu wolne rodniki, które między innymi odpowiadają za starzenie się skóry. Nieprzypadkowo witaminę E potocznie nazywa się witaminą młodości. Znajdziemy ją w praktycznie wszystkich kosmetykach do skóry, w tym w szamponach do włosów, balsamach i kremach. Odpowiedni poziom witaminy E sprzyja młodzieńczemu wyglądowi skóry.

Czy stosowanie takich suplementów jest niezbędne?

Tutaj zdania są podzielone. Suplementy na piękną skórę niewątpliwie pomagają w zachowaniu ładnego, młodzieńczego wyglądu, ale same niewiele zdziałają. Jeśli zażywająca je osoba stosuje niezbilansowaną dietę, żyje w stresie, pali papierosy i nadmiernie wystawia swoje ciało na promieniowanie słoneczne, to procesy starzeniowe z pewnością nie zostaną zahamowane.

Decydując się na przyjmowanie takich suplementów nie można więc zrezygnować ze zdrowej diety i stosowania odpowiednich kosmetyków, prawidłowo dobranych do potrzeb konkretnej skóry. O suplementacji zdecydowanie powinny pomyśleć osoby, które z uwagi na np. charakter wykonywanej pracy są szczególnie narażone na przyspieszenie procesów starzeniowych skóry. Tabletki nie są jednak „cudownym lekiem”, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przywróci Ci młodzieńczy wygląd w ciągu kilku dni czy nawet tygodni.

Pamiętaj również, aby przed sięgnięciem po jakikolwiek suplement diety skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe i cierpisz na chorobę przewlekłą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.