Rezonans magnetyczny (RM) jest to nowoczesne, nieinwazyjne, nieszkodliwe i bardzo dokładne badanie, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Jest to rodzaj precyzyjnego obrazowania pozwalający na dokładne uwidocznienie wszystkich wewnętrznych struktur anatomicznych umożliwiający dokładne zaplanowanie dalszego leczenia. Podczas badania wykorzystuje się magnetyczne właściwości atomów, z których składa się ludzkie ciało, fale radiowe oraz komputer zamieniający dane na obrazy. W trakcie wykonywania badania pacjent nie pochłania promieniowania jonizującego wykorzystywanego w badaniach obrazowych tomografii komputerowej i rentgenodiagnostyce.
To jedna z głównych zalet badania RM. Badanie rezonansowe uznawane jest za metodę o najwyższym profilu bezpieczeństwa biologicznego. Precyzja badania i dokładność otrzymanych wyników sprawiają, że rezonans magnetyczny jest obecnie najlepszym sposobem diagnozowania wielu schorzeń, szczególnie w ocenie układu nerwowego i kostno-stawowego. Wadą badania RM jest wysoka cena.
Rezonans magnetyczny jest badaniem o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdza się w diagnostyce nowotworów i procesów zapalnych, dobrze uwidacznia naczynia krwionośne, serce i inne narządy wewnętrzne, a także umożliwia wykrycie wielu elementów niewidocznych w badaniu RTG. Badanie RM pozwala uzyskać bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Szczególnie ważna dla zaplanowania leczenia jest możliwość uzyskania obrazu w wielu płaszczyznach przekroju. Diagnozowanie układu szkieletowego, mięśniowego, stawów i ścięgien umożliwia wykrywanie wczesnych ognisk zapalnych oraz zmian przeciążeniowych i obrzęków co jest szczególnie ważne dla sportowców.
Dzięki działaniu silnego pola magnetycznego emitowanego przez aparat można zobrazować niemalże wszystkie tkanki i struktury anatomiczne w organizmie. Jednym z głównych przeciwwskazań do wykonania rezonansu magnetycznego jest obecność w ciele pacjenta urządzeń i obiektów metalowych jak klipsy naczyniowe, protezy, śruby, druty, płytki itp. W takich przypadkach konieczne jest indywidualne ustalenie z lekarzem warunków wykonania badania. Przeciwwskazaniem do badania RM jest ciąża.O Problemem może być równeż klaustrofobia, ale osoby mogą przed zabiegiem poddać się znieczuleniu. Przed badaniem RM pacjent wypełnia odpowiednie ankiety, a personel medyczny ustala warunki przeprowadzenia badania.
Badania diagnostyki obrazowej umożliwiające nieinwazyjny wgląd w głąb ciała człowieka były przełomem w medycynie. Rezonans magnetyczny jest obecnie uważany za najdokładniejsze, bezpieczne badanie obrazowe wykonywane w nowoczesnych centrach diagnostycznych dysponujących odpowiednio wyszkolonym zespołem lekarzy diagnostów i techników.
Aparaty do badań RM różnią się zaawansowaniem technologicznym, wartością natężenia pola magnetycznego oraz zestawem cewek specjalistycznych dedykowanych różnym rodzajom schorzeń. Na przykład w Centrum Diagnostycznym w Carolina Medical Center wykorzystywany jest aparat wyposażony w specjalistyczny komplet cewek dedykowanych badaniom ortopedycznym oraz opcję do wykrywania ognisk zapalnych i innych obszarów zmienionych chorobowo w całym ciele pacjenta.
Artykuł partnera.