Co to jest antygrypina?

Krzysztof Jagielski
25.11.2020

Antygrypina to coraz popularniejszy domowy środek na przeziębienie i grypę. Zainteresowanie nim rośnie na fali popularyzacji naturalnych metod leczenia oraz zdrowego odżywiania. Skład antygrypiny nie jest szczególnie odkrywczy, dlatego można ją przygotować we własnym domu, sięgając po powszechnie dostępne produkty. Gotowy przepis na antygrypinę znajdziesz w naszym poradniku.

Na co warto stosować antygrypinę?

Antygrypina przydaje się nie tylko w trakcie przechodzenia choroby, ale również w celu ograniczenia ryzyka zachorowania. Uznaje się ją za naturalny środek wzmacniający odporność ludzkiego organizmu. Antygrypina łagodzi również dolegliwości towarzyszące przeziębieniu i grypie, a nawet infekcjom bakteryjnym, jak katar, kaszel, bóle mięśniowe.

Zaletą antygrypiny jest to, że bardzo dobrze smakuje, co szczególnie powinno zainteresować rodziców małych dzieci, zwykle niechętnych przyjmowaniu tradycyjnych leków. W składzie tej mikstury znajdziemy:

  • owoce cytrusowe – najczęściej pomarańczę, ale też grapefruit czy cytrynę,
  • miód – koniecznie prawdziwy, nie sztuczny, najlepiej pochodzący z polskiej pasieki (może być np. lipowy, działający napotnie),
  • imbir – ma działanie rozgrzewające,
  • opcjonalnie czosnek – nazywany naturalnym antybiotykiem, mający silne właściwości lecznicze, zwalczający infekcje wirusowe i bakteryjne.

Jak zrobić antygrypinę?

Zaczynamy od zgromadzenia potrzebnych produktów – ich wybór jest sprawą indywidualną, przy czym w antygrypinie zawsze powinny znaleźć się owoce cytrusowe oraz miód, a wskazany jest również czosnek.

Obieramy owoce ze skórki (np. 3 duże pomarańcze), dzielimy na mniejsze kawałki i wkładamy do blendera. Następnie dodajemy kolejne składniki, w tym kilka łyżek stołowych miodu. Całość zamykamy w blenderze i uruchamiamy urządzenie. Konsystencja antygrypiny powinna być gładka, bardzo płynna. Jeśli mikstura jest zbyt gęsta, dodajemy odrobinę przegotowanej wody.

Rada

Gotową antygrypinę przelewamy do słoiczków, zakręcamy i przechowujemy w lodówce. Jeśli chcesz korzystać z mikstury przez całą zimę, to konieczne będzie zawekowanie słoików.

Antygrypinę w celach profilaktycznych pijemy dwa razy dziennie po jednej łyżeczce. Jeśli natomiast ma ona przyspieszyć leczenie infekcji, to zwiększamy dawkę do trzech razy dziennie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie