Co powinno Cię skłonić do wizyty u okulisty?

Marek Szydełko
24.01.2022

Masz świetny wzrok? A może tylko tak Ci się wydaje? Szacuje się, że nawet kilkanaście procent dorosłych Polaków może wymagać korekcji wzroku, choć nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. Istnieją natomiast dość czytelne sygnały, które powinny Cię skłonić do jak najszybszej wizyty u okulisty. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Niewyraźne widzenie

Jeśli w ostatnim czasie masz coraz większe problemy z płynnym czytaniem książek, przeglądaniem treści w Internecie czy odczytywaniem tekstów na reklamach, to coś musi być na rzeczy. Może to być oczywiście objaw zmęczenia czy suchości oczu, natomiast powinien to sprawdzić okulista.

Problemy po zmroku

Osoby, które np. jeżdżą samochodem po zmroku, mogą z czasem zauważyć, że czują wtedy wyraźny dyskomfort. Ich zachowanie za kierownicą nie jest tak pewne, jak kiedyś, przeoczają różne informacje drogowe, mają wrażenie, że widzą rzeczy, których tak naprawdę nie ma. To wyraźny sygnał, że trzeba zgłosić się do okulisty.

Przekrzywiony obraz

Może się to wydawać śmieszne, ale jeśli w ostatnim czasie widzisz proste rzeczy krzywymi lub odwrotnie, to zdecydowanie przyszedł moment na wizytę u okulisty. Takie przekrzywione widzenie może świadczyć o astygmatyzmie, czyli jednej z najczęściej diagnozowanych chorób wzroku.

Zawroty i bóle głowy

Mogą mieć związek z przemęczeniem i stresem, natomiast jeśli nasilają się podczas wykonywania zwykłych czynności, na przykład domowych, przy których mocno angażujesz wzrok, to bardzo prawdopodobne jest, że masz problemy z widzeniem. Bóle i zawroty głowy oraz mdłości zwykle są jednymi z pierwszych objawów znacznego pogorszenia wzroku.

Wrażenie zmęczenia wzroku

Możesz mieć takie wrażenie szczególnie wieczorem, gdy odpoczywasz po kolejnym ciężkim dniu. Pojawia się uczucie bólu gałek ocznych, masz ochotę jedynie przymknąć powieki, a na myśl o czytaniu czy nawet oglądaniu telewizji czujesz się jeszcze bardziej zmęczony. Zgłoś takie objawy okuliście, który fachowo zbada Twój wzrok.

Niezauważanie różnych przedmiotów

Osoby, które widzą źle, natomiast nie noszą okularów czy szkieł kontaktowych, mogą mieć tendencję do wpadania na innych, niezwracania uwagi na szczegóły, mijania przedmiotów, których szukają etc. Trudno o ważniejszy powód, dla którego warto zgłosić się do okulisty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.