Co poradzić na niestabilność stawu ramiennego?

Krzysztof Jagielski
26.03.2022

Kontuzje barku zwykle są stosukowo proste w leczeniu – wystarczy nastawić zwichnięcie, czyli przywrócić fizjologiczne ustawienie kości, i unieruchomić kończynę na pewien czas. Zdarza się jednak, że kontuzja nawraca i pacjent ciągle ląduje w gabinecie lekarskim z tym samym problem. To znak, że mamy do czynienia z niestabilnością stawu ramiennego. Jest to bardzo kłopotliwa przypadłość, ale na szczęście uleczalna.

Jak wygląda zachowawcze leczenie niestabilności stawu ramiennego?

Jeśli wszystko wskazuje na to, że niestabilność stawu ramiennego nie jest mocno zaawansowana, w pierwszej kolejności stosuje się leczenie zachowawcze, a więc rehabilitację. Pacjent musi regularnie odwiedzać fizjoterapeutę i poddawać się specjalnym terapeutycznym masażom zmniejszającym napięcie w obrębie barku oraz wykonywać zalecone przez niego ćwiczenia izometryczne wzmacniające osłabiony staw ramienny. Takie zabiegi wymagają wysiłku i bywają niekiedy odrobinę bolesne, ale za to wykazują dużą skuteczność, zwłaszcza u pacjentów po 30 roku życia.

Jak wygląda chirurgiczne leczenie niestabilności stawu ramiennego?

W przypadku, gdy niestabilność stawu ramiennego jest znacznie bardziej zaawansowana, leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, w związku z czym lekarz kieruje pacjenta na operację np. do sport-klinika.pl. Wykonuje się ją mało inwazyjną metodą artroskopową, polegającą na bezpośrednim usunięciu dysfunkcji przy użyciu narzędzi chirurgicznych wprowadzonych do ciała pacjenta wraz z sondą endoskopową poprzez niewielkie nacięcie w tkance. Taki zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, pacjent nie cierpi więc zbytnio, a po wszystkim jego staw ramienny szybko wraca do normy.

Jak zapobiegać problemom ze stawem ramiennym?

Kondycja naszego stawu ramiennego zależy w dużej mierze od prowadzonego przez nas trybu życia, dlatego warto zmotywować się do regularnych ćwiczeń wzmacniających barki, stale pilnować odpowiedniego rozkładania ciężaru na ramionach i zainwestować w ergonomiczne rozwiązania takie jak profilowany fotel biurowy. Dbając o siebie w ten sposób oszczędzimy sobie niepotrzebnych problemów ze stawami, ciągłych wizyt u lekarza, rehabilitacji i operacji.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.