Co na katar dla dziecka? Przegląd dostępnych opcji

Mateusz Nowak
13.10.2021

Każdy rodzic wie, że katar u dziecka to dopiero początek większych kłopotów. Chyba, że uda się go w porę opanować – wówczas można uniknąć poważniejszej infekcji, z zapaleniem oskrzeli włącznie. Dlatego wśród rodziców panuje swoista wymiana informacji na temat najlepszych sposobów na katar u dziecka. Kilka propozycji, z pominięciem różnego rodzaju kropli, prezentujemy w naszym poradniku.

Przyrząd do odciągania kataru

Nazywany aspiratorem i… budzący obrzydzenie u każdego, kto nie jest rodzicem małego dziecka. Wszystko przez to, że taki aspirator wymaga odciągania kataru siłą własnych płuc. Jedną końcówkę umieszczamy w nozdrzu malucha, drugą natomiast wkładamy sobie do ust i po prostu wysysamy katar. Większa jego część zatrzyma się na filtrze, ale coś zawsze przedostanie się do buzi rodzica – trzeba to zaakceptować.

Przyrząd podłączany do odkurzacza

W przypadku starszego dziecka można już przejść na aspirator, który podłącza się do zwykłego odkurzacza. Dzięki temu nie trzeba się siłować z odciąganiem kataru, a i unikamy ryzyka zaciągnięcia się dziecięcymi smarkami. Jest to bardzo skuteczna metoda oczyszczania noska pociechy, która jeszcze nie potrafi samodzielnie wysmarkać się w chusteczkę.

Woda morska

Jest bardzo przydatna w walce z katarem u małego dziecka, któremu nie można jeszcze podawać standardowych kropli do nosa. Woda morska jest znacznie łagodniejsza, przyjemnie nawilża śluzówkę, co powinno ułatwić dziecku oddychanie.

Inhalacje z soli fizjologicznej

Ich celem jest przede wszystkim rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w nosie oraz w zatokach przynosowych. Takie inhalacje są bezpieczne dla dziecka, choć trzeba się liczyć z tym, że maluszek może się przeciwko nim buntować. Warto czymś odwrócić jego uwagę, na przykład zabawką czy wygłupami drugiego z rodziców.

Olejek eukaliptusowy lub miętowy

Bezpieczny, naturalny sposób na ułatwienie zakatarzonemu dziecku oddychania. Stosujemy go nie tylko pod sam nosek, ale też np. na kocyk czy poszewkę w łóżeczku dziecka. Nie przyspieszy to leczenia kataru, natomiast powinno znacząco zwiększyć komfort maluszka. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.