Co jeść żeby szybko dojść do siebie?

Mariusz Siwko
19.07.2019

Z czym kojarzy się kasza manna na wodzie, kleik kukurydziany, rzadki kisiel, siemię lniane, marchwianka, rosół? Większość ludzi określi to jako menu dla rekonwalescentów. Nazwy tych dań nie brzmią apetycznie, ale to nie smak jest w nich najważniejszy. Są to potrawy do zadań specjalnych.

Kasza manna na wodzie -  jest lekkostrawna, podaje się ją osobom po zatruciu, będącym na diecie po zabiegach szpitalu a także dzieciom. Jest pokarmem, który nie zalega w żołądku nie obciążając go. Zawiera gluten, więc jest przeciwwskazana dla osób cierpiących na celiakię.

Kleik kukurydziany – bezglutenowa potrawa z diety lekkostrawnej, nie powoduje zaparć. Sprawdzi się, kiedy trzeba na nowo rozpędzić pracę układu pokarmowego po zabiegach chirurgicznych.

Kisiel – łatwo się trawi i ma do tego przyjemny owocowy smak. Jest pokarmem najczęściej podawanym dzieciom po operacjach czy długiej głodówce. Jedyny pokarm z listy, który bez ulepszania nadaje się na deser.

Siemię lniane – ukoi podrażnione jelita pozostawiając na ich wewnętrznej powierzchni film. Siemię lniane pomoże przy zaparciach i stanach zapalnych jelit.  Warto dodać do niego trochę tłuszczu. Może to być smalec, olej kokosowy, oliwa z oliwek. Dobrze jest zagotować siemię lniane zmielone tuż przed przygotowaniem.

Marchwianka – sposób na biegunkę stary jak świat. Marchwianka jest to kleik ryżowy z marchewką odpowiednio długo gotowany. Za jej lecznicze działanie odpowiadają pektyny, które poprawiają konsystencję stolca, łagodzą podrażnienia błony śluzowej jelit, usuwają toksyny z organizmu oraz zapobiegają odwodnieniu.

Rosół –  już nasze babcie podawały rosół na przeziębienie. Wspomaga pracę układu immunologicznego, zmniejsza stan zapalny w organizmie. Dzięki zawartemu tłuszczowi nawilża śluzówkę gardła i nosa, łagodzi katar i kaszel.

Leczenie wszelkich chorób obecnie jest przeprowadzane dzięki lekom oraz zabiegom medycznym. Dieta jest elementem wspomagającym i przyspieszającym procesy rekonwalescencji. Dlatego warto znać kilka potraw takich jak kasza manna na wodzie, marchwianka czy rosół które pomogą nam wrócić do formy kiedy zajdzie taka potrzeba.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.