Co jeść, gdy dokuczają Ci zaparcia?

Mariusz Siwko
31.07.2020

Zaparcia nie są niczym przyjemnym, a już szczególnie w sytuacji, gdy zdarzają się regularnie. Powodują bóle brzucha, uczucie ciężkości, stawiają w krępującym położeniu, a w dalszej perspektywie mogą być nawet groźne dla zdrowia. Jeśli masz problem z nawracającymi zaparciami, to zacznij od zmiany diety – pewnie tutaj tkwi sedno sprawy. Sprawdź, które produkty spożywcze warto włączyć do swojego jadłospisu, aby zniwelować lub całkowicie pozbyć się męczących zaparć.

Woda

Tak, najzwyklejsza woda jest bardzo skutecznym remedium na zaparcia. W momencie, gdy czujesz, że nie możesz się wypróżnić, wypij dużo wody – co najmniej dwa litry dziennie. Możesz również postawić na napary ziołowe, które dobrze działają na jelita. Odradzamy natomiast popularne herbatki przeczyszczające, które mogą narobić więcej szkód niż przynieść pożytku.

Kiszona kapusta

To niezawodny sposób na zaparcia, z którego korzystali już nasi przodkowie. Tajemnica tkwi w kwasie mlekowym, a konkretnie w bytujących w nim bakteriach. Przeciwdziałają one powstawaniu bakterii gnilnych oraz ułatwiają przesuwanie się treści jelitowej w kierunku odbytu. Po zjedzeniu solidnej porcji kapusty kiszonej z pewnością poczujesz pilną potrzebę pójścia do toalety.

Śliwki

Najlepiej suszone. Są bardzo bogatym źródłem pektyn i kwasów organicznych, które doskonale oczyszczają jelita ze złogów kałowych. Zwróć tylko uwagę na to, że śliwki zawierają dużo cukru, dlatego nie przesadzaj z ilością i częstotliwością wykorzystywania tej metody.

Otręby

Ich skuteczność w oczyszczaniu jelit wynika z wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Efkt nie będzie może natychmiastowy, natomiast już po kilku godzinach od zjedzenia porcji otrębów pojawi się potrzeba skorzystania z toalety. Jeśli nie przepadasz za otrębami, to wypróbuj inne źródła błonnika, jak orkisz czy nawet muesli.

Siemię lniane

Siemię jest popularnym „oczyszczaczem” dla organizmu, ponieważ zawarte w nim substancje działają na ludzkie jelita drażniąco. W efekcie krótko po wypiciu naparu z siemienia lnianego czy zjedzeniu kisielu na bazie nasion lnu poczujesz nieodpartą potrzebę odwiedzenia toalety.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.