Co brać na przyspieszenie okresu?

Maciej Piwowski
31.05.2022

Wiele pań, a szczególnie młodych kobiet, szuka informacji na temat możliwości przyspieszenia okresu. Najczęściej taka potrzeba pojawia się w związku z planowanym urlopem czy chęcią zwiększenia swoich szans na zajście w ciążę. Okazuje się, że pomocne mogą być tutaj niektóre środki farmaceutyczne, a szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Tabletki antykoncepcyjne

Jeśli przyjmujesz środki hormonalne zapobiegające zajściu w ciążę, to możesz je wykorzystać także do przyspieszenia okresu. Jedyne, co musisz zrobić, to zrezygnować z 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek. Zacznij je stosować ponownie, gdy wystąpi krwawienie – wówczas nie nastąpi przerwa w działaniu antykoncepcji. W ten sposób możesz łatwo wyregulować swój cykl, co będzie pomocne w momencie, gdy już postanowisz zajść w ciążę.

Luteina

Dostępna w każdej aptece, pod najróżniejszymi postaciami, także jest skuteczna w wywoływaniu miesiączki. Nieprzypadkowo luteinę stosuje się u pacjentek z zaburzeniami cyklu miesiączkowego lub tych, u których miesiączka w ogóle nie występuje. Może mieć to związek z niedoborem progesteronu i tym samym nieprawidłową pracą narządów płciowych.

Pamiętaj jednak, że luteinę możesz zacząć przyjmować tylko pod nadzorem ginekologa, dlatego w pierwszej kolejności umów się na wizytę u swojego lekarza. Sam farmaceutyk kupisz w aptece bez recepty.

To nie zadziała

W sieci mnożą się mity na temat rzekomo skutecznych metod wywoływania miesiączki, w które nie warto wierzyć. Przede wszystkim nie zostały one potwierdzone badaniami naukowymi. Daruj więc sobie przyjmowanie na przykład:

  • witaminy C (podobno wpływającej na zwiększenie poziomi progesteronu),
  • aspiryny (kwas acetylosalicylowy rzeczywiście rozrzedza krew, natomiast nie ma to nic wspólnego z cyklem miesięcznym),
  • drotaweryny (substancja czynna w popularnych środkach na bóle towarzyszące miesiączce).

W razie konieczności przyspieszenia miesiączki poprzestań na tabletkach antykoncepcyjnych lub luteinie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.