Chrupanie w kolanie – czy jest się czym martwić?

Krzysztof Jagielski
04.10.2022

Charakterystyczne chrupanie lub strzelanie w stawie kolanowym to zupełnie normalne zjawisko. Większość z nas zauważa u siebie ten objaw. Nie jest to nic niepokojącego, o ile nie towarzyszą temu także inne dolegliwości. Sprawdź, kiedy należy się zgłosić do lekarza.

Dlaczego chrupie w kolanie?

Chrupanie w kolanie to objaw spowodowany uwalnianiem dwutlenku węgla w mazi stawowej. U jednych osób jest to wyraźnie słyszalne, u innych nie. W każdym razie samo strzelanie nie świadczy jeszcze o problemie ze stawem kolanowym, co nie oznacza, że należy to całkowicie zbagatelizować.

Kiedy strzelanie w kolanie może być groźne?

Konsultacji ortopedycznej wymaga strzelanie w kolanie, któremu towarzyszy ból lub uczucie niestabilności stawu kolanowego. W takiej sytuacji mamy już do czynienia z jakąś patologią, na przykład urazem mechanicznym czy przewlekłą chorobą stawu.

Do chorobowych przyczyn chrupania w kolanie zaliczymy przede wszystkim chondromolację chrząstki stawowej. W grę mogą wchodzić również choroby ogólnoustrojowe, jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów, nadwaga, otyłość, uraz mechaniczny czy przeciążenie stawu kolanowego.

Lekceważenie chrupania i towarzyszącego mu bólu kolana to prosta droga do pogłębienia problemu, w tym do zerwania więzadeł czy zwichnięcia kolana – a są to już naprawdę bardzo poważne kontuzje, często kończące się wdrożeniem leczenia operacyjnego.

Co robić?

Jeśli strzelają Ci kolana, a do tego czujesz ból, sztywność czy niestabilność stawów kolanowych, to w pierwszej kolejności umów się na konsultację ortopedyczną. Prawdopodobnie konieczne będzie przeprowadzenie badania obrazowego (USG, RTG) oraz wdrożenie rehabilitacji, która jest najlepszą formą leczenia zachowawczego wszelkich kontuzji stawów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie