Choroby, które najczęściej „łapiemy” na wakacjach

Mariusz Siwko
20.07.2022

Nie możesz się już doczekać wakacyjnego wyjazdu? Nie zapomnij o skompletowaniu podróżnej apteczki! Tak, w trakcie urlopu również można zachorować, niezależnie od tego, czy spędzisz go w Polsce czy w gorących krajach południowej Europy. W naszym artykule wymieniamy choroby najczęściej „łapane” podczas wakacji.

Przeziębienie

To zwykle efekt nadmiernego roznegliżowania, o co nietrudno podczas wakacji w gorących krajach. Przeziębienia możesz się nabawić już w samolocie, dlatego pakując się na wyjazd nie zapomnij o zabraniu ze sobą leków na przeziębienie, które mogą nie być tak łatwo dostępne na miejscu.

Angina

Bardzo częsta choroba wakacyjna, co oczywiście ma związek z jedzeniem dużych ilości lodów, piciem bardzo zimnych napojów oraz przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Angina jest niezwykle męczącą chorobą, która może odebrać całą przyjemność z wyjazdu. Leczenie może wymagać podania antybiotyku, który przepisze Ci miejscowy lekarz.

Zapalenie ucha

Na tę chorobę podczas wakacji najczęściej zapadają dzieci. Może mieć to związek z kąpielami w basenie i w morzu oraz wystawianiem uszu na bezpośrednie podmuchy wiatru. Jeśli Twoje dziecko ma tendencję do chorowania na zapalenie ucha, to koniecznie spakuj do podróżnej apteczki krople o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwbólowym.

Zapalenie pęcherza

Typowa choroba kobieca, o którą nietrudno podczas wakacyjnego wyjazdu, gdy regularnie chodzimy w skąpych strojach kąpielowych oraz korzystamy z publicznych toalet. Zapalenie pęcherza to niezła mordęga, na co pomóc mogą leki na bazie żurawiny – uwaga, w wielu krajach dostępne tylko na receptę! Jeśli więc miewasz zapalenie pęcherza, to obowiązkowo zabierz lek z Polski.

Grzybica stóp

Nieprzyjemna, ale na szczęście dość łatwa w leczeniu infekcja, której można się nabawić w hotelowym pokoju, na basenie, pod prysznicem etc. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby nie stąpać bosymi stopami po powierzchniach, z których korzystają inni ludzie. Dodatkowo zabierz ze sobą spray na grzybicę stóp.

„Zemsta faraona”

To humorystyczna nazwa na zespół dolegliwości ze strony układu trawiennego. Mają one związek ze zmianą flory bakteryjnej, choć mogą być spowodowane również zatruciem. Na pewno warto więc spakować do torby środki na roztrojenie żołądka i dolegliwości jelitowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.