Chcesz rzucić palenie? Zrób to w czasie urlopu!

Marek Szydełko
20.09.2019

Rzucenie palenia nigdy nie jest łatwe, ale wiele osób osiąga tutaj sukces i rzeczywiście zrywa z tym szkodliwym nałogiem. Nie ma uniwersalnego sposobu na skuteczne odstawienie papierosów. Jedni stosują chemiczne „wspomagacze”, inni bazują tylko na sile woli, jeszcze inni korzystają z niekonwencjonalnych metod terapii. Bez względu na to, którą drogę Ty wybierzesz, zalecamy podjęcie próby rzucenia palenia w czasie Twojego urlopu. Dlaczego? Oto kilka argumentów, które Cię do tego przekonają.

Objawy odstawienne

To najbardziej prozaiczny, ale również ważny argument. Już po kilku godzinach od ostawienia papierosów doświadczysz przykrych objawów. Będziesz rozdrażniony, nerwowy, może nawet agresywny, pojawią się trudności z zasypianiem, rozbieganie myśli. Sam przyznasz, że nie sprzyja to ani skupieniu, ani funkcjonowaniu w sytuacjach zawodowych. Podczas urlopu możesz sobie pozwolić na to, aby np. spędzić kilka dni w domu i nie mieć z nikim kontaktu – poza najbliższymi, którzy zrozumieją, że przechodzisz trudny czas. Spokojnie, objawy odstawienia nikotyny zwykle ustępują po 2-3 dniach.

Alternatywa dla nikotyny

Aby ułatwić sobie pożegnanie z nikotyną, możesz sięgnąć po naturalne i bezpieczne produkty, jak chociażby herbatki ziołowe. Mają one działanie uspokajające, ale dodatkowo osłabiają koncentrację i mogą wzmagać senność. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w takim stanie w pracy. W domu czy podczas wakacji w hotelu nie będzie to natomiast aż taki problem.

Brak bodźców stresogennych

Podczas urlopu możesz sobie pozwolić na luz i relaks. Powinieneś dość szybko zapomnieć o obowiązkach służbowych, skupiając się na najbliższych i odpoczynku. Twój organizm zacznie się regenerować, co będzie mieć bardzo pozytywny wpływ na mózg i cały układ nerwowy. Pisząc najprościej: w czasie urlopu mamy znacznie mniej powodów, by się stresować, a to właśnie sytuacje stresowe najczęściej potęgują w Tobie potrzebę zapalenia.

Brak sytuacji, w których zwyczajowo sięgasz po papierosa

W pracy – wiadomo. Jest przerwa, to warto ją wykorzystać na puszczenie dymka. Są palący koledzy i koleżanki, z którym dobrze jest pogadać przy papierosie, aby nie wypaść poza krąg powiązań zawodowo-towarzyskich. Przyszło kolejne ważne zlecenie, no to żeby móc się skupić, trzeba najpierw dostarczyć trochę nikotyny do mózgu. I tak w kółko. Podczas wakacji nie masz do czynienia z takimi sytuacjami, co naprawdę warto wykorzystać, aby nareszcie rozstać się z tym bardzo szkodliwym i kosztownym nałogiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.