Chcesz przyjmować suplement diety? Pamiętaj o tych zasadach

Jerzy Biernacki
05.02.2021

Suplementy diety są żyłą złota dla ich producentów. Polacy dosłownie je pochłaniają – stanowimy jeden z największych rynków suplementów w Europie. Jeśli zdecydowałeś się na przyjmowanie suplementu diety i uzgodniłeś to z lekarzem, powinieneś rozpocząć kurację od poznania kilku podstawowych zasad, których bezwzględnie trzeba przestrzegać. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Ustal dawkowanie

Przed rozpoczęciem suplementacji dokładnie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Producent podaje w niej zalecane dawkowanie i koniecznie trzeba stosować się do tych wskazówek. Pamiętaj, że nawet niewinny suplement może się okazać groźny dla Twojego zdrowia, jeśli będziesz go przyjmować bez opamiętania.

Tak samo szkodliwy jest niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych, witamin, substancji mineralnych. Dlatego nigdy nie ustalaj dawkowania na własną rękę.

Sumiennie przyjmuj każdą dawkę suplementu

Częstym błędem popełnianym przez osoby rozpoczynające suplementację jest wybiórcze przyjmowanie produktu aptecznego. W ten sposób do niczego nie dojdziemy. Pamiętaj, że suplementacja może przynieść bardzo dobre efekty, ale tylko pod warunkiem, że będzie prowadzona przez dłuższy czas.

Radzimy, abyś wybrał takie pory przyjmowania suplementu diety, kiedy łatwo będzie Ci o tym pamiętać – na przykład po śniadaniu i przed pójściem spać. Niewskazane są natomiast godziny południowe i wczesnopopołudniowe, bo wtedy masz dużo rzeczy na głowie i zwyczajnie możesz zapomnieć o przyjęciu suplementu.

Oceniaj efekty po dłuższym czasie

Suplementy diety nie są lekami. Nie oczekuj więc, że już po kilku dniach od rozpoczęcia suplementacji poczujesz się o niebo lepiej czy pozbędziesz się różnych dolegliwości zdrowotnych. Suplementacja ma sens jedynie wtedy, jeśli jest prowadzona przez długi okres, ustalony z lekarzem.

Nie zmieniaj suplementu bez konsultacji z lekarzem

Wiele osób przyjmujących suplementy diety wykazuje się nadpobudliwością i brakiem cierpliwości. Wychodzą z założenia, że skoro po na przykład dwóch tygodniach stosowania danego produktu nie zauważyły żadnych efektów, to trzeba sięgnąć po coś innego. Takie postępowanie nie ma najmniejszego sensu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.