Cera trądzikowa - leczenie czy pielęgnacja?

Jerzy Biernacki
24.04.2020

W dzisiejszych czasach z problemem cery trądzikowej zmagają się już nie tylko młode osoby w okresie dojrzewania, ale coraz częściej także i dorośli. Jak w prosty i skuteczny sposób pozbyć się uporczywych niedoskonałości, które negatywnie wpływają zarówno na nasz wygląd, jak i psychikę? Leczenie czy pielęgnacja - na co postawić?

Jak walczyć z trądzikiem?

Trądzik pospolity, określany potocznie również mianem trądziku młodzieńczego jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry, która dotyka zarówno młodzież, jak i dorosłych. Za jej główną przyczynę uważa się gwałtowne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, ale nie tylko. Zdaniem lekarzy specjalistów za pojawianie się trądziku odpowiedzialne mogą być także:
- nadmierna produkcja łoju,
- zaburzenia rogowacenia ujść mieszków włosowych,
- obecność w organizmie bakterii Propionibacterium acnes,
- stan zapalny skóry,
- predyspozycje genetyczne.

Charakterystycznymi objawami trądziku są oczywiście zmiany skórne w postaci pryszczy, grudek, wągrów (zaskórników), mikrozaskórników, cyst, torbieli lub guzków. Licznie występujące niedoskonałości obejmują zazwyczaj obszar strefy T, czyli czoło, nos i brodę, ale nierzadko pojawiają się również na policzkach, dekolcie, plecach i karku.

Pierwszym etapem walki z trądzikiem bez wątpienia jest konsultacja z dermatologiem, który ustali główną przyczynę naszych problemów ze skórą, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. Niestety musimy mieć świadomość tego, że proces ten jest niezwykle czasochłonny i skomplikowany.

Pielęgnacja, która wspomaga leczenie!

Pewnie teraz zastanawiasz się, czy codzienna pielęgnacja ma jakikolwiek wpływ na poprawę wyglądu cery trądzikowej. Zgodnie z opinią dermatologów właściwie dobrane preparaty kosmetyczne, skutecznie wspomagają leczenie farmakologiczne, a co za tym idzie, w dużym stopniu skracają czas trwania zastosowanej terapii.

Jakie kosmetyki powinny wybierać osoby zmagające się z trądzikiem? W tym wypadku najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup preparatów profesjonalnych, dedykowanych konkretnemu rodzajowi skóry. Tego typu kosmetyki wyróżniają się wysoką zawartością, właściwie skomponowanych składników aktywnych, co świadczy o dużej skuteczności produktu. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, by kosmetyki te były jednocześnie delikatne – w przeciwnym wypadku objawy trądziku mogą się nasilić. Szeroką gamę profesjonalnych produktów dla cery trądzikowej znajdziemy między innymi w ofercie marki Nanili.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.