Bóle brzucha u dzieci – jak pomagać?

Mateusz Nowak
10.02.2020

Bóle brzucha u dzieci pojawiają się często z różnych przyczyn. Najczęściej są skutkiem niestrawności, kolki niemowlęcej lub infekcji bakteryjnych czy wirusowych. Kiedy bóle brzucha pojawiają się u dziecka, wywołuje to spory niepokój szczególnie u młodych rodziców. Najistotniejsze w postępowaniu przy bólu brzucha u dziecka jest znalezienie przyczyny dolegliwości, czyli odpowiednia diagnostyka.

Ważne objawy

Aby znaleźć powód, dlaczego dziecko ma dolegliwości ze strony układu pokarmowego, należy je chwilę poobserwować i zanotować objawy. Ważne jest to czy ból pojawił się nagle, gdzie jest zlokalizowany i czy występują objawy dodatkowe takie jak wzdęcia, wymioty, biegunka gorączka itp. Bóle brzucha u dzieci mogą być spowodowane zwykłą niestrawnością, ale również zapaleniem wyrostka robaczkowego, co jest bardzo niebezpieczne. Postawienie trafnej diagnozy jest ściśle zależne od tego, jak dokładnie przedstawimy lekarzowi stan dziecka. Starsze dzieci z łatwością opowiedzą o swoich dolegliwościach, poinformują rodzica czy lekarza o nasileniu objawów. U niemowląt i dzieci, które jeszcze nie do końca potrafią się skomunikować, sytuacja jest trochę trudniejsza.

Jak leczyć?

Przy niestrawności, wzdęciach i dyskomforcie stosuje się herbatki na trawienie, kropelki na zneutralizowanie gazów jelitowych, ciepłe okłady na brzuch, delikatny masaż powłok brzusznych. Dolegliwości powinny ustąpić w momencie całkowitego strawienia pokarmu, czyli w około trzy godziny. Przy infekcjach wirusowych i bakteryjnych gdzie dodatkowo występują częste wymioty i biegunka należy stosować lekkostrawną dietę, zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Niekiedy należy podać elektrolity i leki, które zatrzymają częste wypróżnienia. Przy zakażeniach bakteryjnych może pojawić się konieczność podania antybiotyku.

Kiedy do lekarza?

U dzieci wszystkie dolegliwości, które budzą wątpliwości rodziców, powinny być skonsultowane z lekarzem. Szczególną uwagą należy obdarzyć dzieci urodzone przedwcześnie, z wadami rozwojowymi bądź problemami z układem pokarmowym. Jest wiele niebezpiecznych chorób takich jak wcześniej wspomniane zapalenie wyrostka robaczkowego czy niedrożność jelit, które zlekceważone mogą doprowadzić do zgonu. Zazwyczaj jednak bóle brzucha u dzieci są spowodowane niedojrzałością układu pokarmowego, nieprawidłową dietą lub infekcją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.