Ból zęba w ciąży – co robić?

Maciej Piwowski
08.04.2024

Ból zęba w ciąży zawsze niepokoi. Przyszła mama intuicyjnie ma obawy przed wizytą u stomatologa, w pierwszej kolejności myśląc o bezpieczeństwie dziecka. Na szczęście wcale nie jesteś skazana na cierpienie do końca ciąży. Po kilka wskazówek zajrzyj do naszego poradnika.

Konsultacja ze stomatologiem

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest skonsultowanie się ze swoim stomatologiem. Wybierz się do gabinetu, poinformuj o ciąży i zapytaj o rekomendowaną procedurę leczenia zęba.

Płukanie wodą z solą

Doraźnie w bólu zęba może pomóc płukanie jamy ustnej ciepłą wodą z solą (1/2 łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody). Oczywiście nie połykamy płynu. Jest to sposób bezpieczny dla dziecka i zdrowia przyszłej mamy, a jednocześnie dość skuteczny w łagodzeniu stanu zapalnego.

Zimne okłady

Inną doraźną metodą radzenia sobie z bólem zęba w okresie ciąży jest stosowanie zimnych okładów na zewnątrz szczęki, co może pomóc w zmniejszeniu bólu i obrzęku.

Pamiętaj, aby nigdy nie stosować lodu bezpośrednio na skórę. Kostki lodu owiń w czystą tkaninę lub użyj specjalnego okładu chłodzącego.

Unikaj pewnych pokarmów

Staraj się wykluczyć z diety gorące, zimne, słodkie i kwaśne pokarmy oraz napoje, których spożywanie może nasilać ból zęba.

Paracetamol

Jeśli ból jest nie do zniesienia i musisz przyjąć środek leczniczy, to sięgnij po paracetamol, który jest stosunkowo bezpieczny w ciąży. Zalecamy również, aby przed przyjęciem jakiegokolwiek leku skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę i zapytać go o ewentualne przeciwwskazania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie