Ból stawów – jak sobie z tym poradzić domowymi sposobami?

Marek Szydełko
23.11.2021

Bóle stawów najczęściej towarzyszą osobom w podeszłym wieku i mają związek z różnego rodzaju chorobami o podłożu reumatycznym. Jednak podobnych problemów mogą doświadczać także ludzie młodzi, uprawiający sport lub wprost przeciwnie – nieaktywni fizycznie. Jeśli okresowo dokucza Ci ból stawów, a nie masz pod ręką żadnego specyfiku aptecznego, to wypróbuj domowe sposoby. Są zaskakująco skuteczne!

Okłady

Tutaj do wyboru masz zarówno ciepłe, jak i zimne okłady. Pierwsze z nich stosujemy wtedy, gdy bólowi stawów nie towarzyszy obrzęk. W takiej sytuacji warto przyłożyć sobie gorący ręcznik (na przykład prosto z suszarki czy z piekarnika) lub termofor.

Jeśli jednak ból stawów wiąże się również z wystąpieniem obrzęku, to zalecamy stosowanie zimnych okładów. Pomocne może być np. wejście pod chłodny prysznic, przykładanie kostek lodu zawiniętych w bawełniany woreczek czy sięgnięcie po kompres w żelu (wkłada się go wcześniej do lodówki).

Kąpiel relaksacyjna

Ból stawów u osoby zdrowej może mieć związek z napięciem mięśniowym, co powoduje także sztywnienie ścięgien. Aby się tego pozbyć w domowych warunkach zafunduj sobie relaksacyjną kąpiel. Uwaga jednak! Woda nie może być zbyt gorąca, optymalnie powinna mieć temperaturę nieco wyższą od temperatury ludzkiego ciała. Do wody dodaj kilka kropel olejku eterycznego czy soli do kąpieli. Po 15-20 minutach ból powinien złagodnieć.

Okłady

Nasze babcie dobrze wiedziały, jak radzić sobie z bólem stawów przy wykorzystaniu tego, co można znaleźć w kuchni. Najlepsze efekty przynoszą okłady z chrzanu, który wystarczy zetrzeć, dodać trochę cebuli oraz miodu i taką papką natrzeć bolące miejsce. Dodatkowo można zabezpieczyć ciało bawełnianym ręcznikiem i zostawić na kilkanaście minut. Uwaga! Jeśli skóra zacznie Cię piec, to od razu zmyj cały okład.

Innym domowym okładem na bolące stawy jest ten z wykorzystaniem kapusty. Jest to doskonale znany sposób na wszelkie dolegliwości bólowe, wykorzystywany m.in. przez karmiące piersią kobiety. Liście kapusty przemywamy, następnie delikatnie rozgniatamy, żeby puściły soki i przykładamy do bolącego miejsca. Zawijamy ręcznikiem, zostawiamy na kilka godzin i cieszymy się ulgą.

Pamiętaj jednak, że te domowe sposoby warto stosować tylko wtedy, gdy bóle stawów pojawiają się okazjonalnie. Jeśli cierpisz na chroniczne dolegliwości ze strony stawów, to zgłoś się do lekarza, który zaproponuje odpowiednią diagnostykę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.