Ból barku: jakie mogą być tego przyczyny?

Maciej Piwowski
24.03.2021

Ból barku skutecznie odbiera przyjemność z uprawiania sportu, może uniemożliwiać wykonywanie obowiązków zawodowych, branie dziecka na rękę, podnoszenie różnych przedmiotów, majsterkowanie etc. Staw barkowy pełni bardzo istotną funkcję w ludzkim organizmie, dlatego wszelkie schorzenia w jego obrębie są wyjątkowo problematyczne. W naszym poradniku wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny bólu barku.

Czym jest staw barkowy?

Staw barkowy składa się z kości ramiennej, łopatki, obojczyka i mostka, które są połączone i otoczone mięśniami, kaletkami, ścięgnami i więzadłami. Paradoksalnie to właśnie stany zapalne czy kontuzje tkanek miękkich są częstszymi przyczynami bólu barku, niż uszkodzenie kości.

Dlatego w momencie, gdy zaczynamy się uskarżać na nieznośny ból np., w czasie podnoszenia rąk do góry, warto zastosować leczenie zachowawcze – odciążyć bark, sięgnąć po środki przeciwbólowe i łagodzące w żelu, a jeśli po kilku dniach dolegliwości nie miną, wówczas zgłaszamy się do lekarza.

Najczęstsze przyczyny bólu barku

Zdecydowanie najczęściej ból barku jest spowodowany przeciążeniem lub urazem mechanicznym. Może to być skutek zapalenia mięśni lub ścięgien, ale w grę nierzadko wchodzą także dość poważne kontuzje stawu barkowego, jak:

  • uszkodzenie splotu barkowego,
  • uszkodzenie stożka rotatorów,
  • zapalenie stawów kręgosłupa.

Ból barku mogą też wywoływać schorzenia, których raczej byśmy z tym nie powiązali. Mamy tutaj na myśli:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • polimialgię reumatyczną,
  • łuszczycowe zapalenie stawów,
  • dnę moczanową.

Dodatkowo trzeba wspomnieć, że ból barku, który nie ma związku z jakimś urazem czy zdiagnozowaną chorobą reumatoidalną, jest jednym z objawów zawału serca, odmy opłucnowej czy nawet nowotworu płuc. Dlatego jeśli takie sytuacje się powtarzają, bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.