Blizny potrądzikowe: jak sobie z nimi poradzić?

Mateusz Nowak
01.06.2020

Blizny potrądzikowe są bardzo nieestetycznym problemem skórnym, który najczęściej jest efektem wyciskania pryszczy i wągrów. To dostateczny powód, aby się przed tym powstrzymać i walczyć z trądzikiem innymi metodami. Jeśli jest już jednak za późno i na Twojej twarzy widoczne są wątpliwej urody blizny, masz jeszcze szansę, aby się ich pozbyć lub przynajmniej skutecznie je zakamuflować. Sprawdź dostępne rozwiązania, które opisujemy w naszym poradniku.

Peelingi

W domowych warunkach możesz spróbować zastosować peelingi enzymatyczne, które są dostępne w każdej aptece oraz w dobrych drogeriach. Pamiętaj przy tym, że skuteczność tej metody jest ściśle uzależniona od tego, kiedy zabierzesz się za walkę z bliznami potrądzikowymi: im wcześniej, tym lepiej. Peelingi złuszczają martwy naskórek, wygładzają cerę oraz stymulują organizm do odbudowy skóry, co pozwala zauważalnie spłycić blizny i wyrównać ich koloryt.

Warto wiedzieć

Najlepsze są peelingi enzymatyczne zawierające keratolinę, bromelainę, kwas mleczny oraz wyciągi z papai i ananasa.

Stosuj tę kurację przez kilka tygodni, a efekty powinny być co najmniej zadowalające. Z kolei w przypadku starszych, zaniedbanych już blizn, możesz sięgnąć po specjalne dermokosmetyki i produkty lecznicze wspomagające gojenie się ran oraz rozjaśniające cerę. Zawierają one witaminę A, kwas mleczny i kwasy owocowe.

Zabieg kosmetyczny

Jeśli domowa kuracja nie przyniosła spodziewanych efektów, a blizny są rzeczywiście głębokie i mocno zaburzają Twoją urodę, koniecznie wybierz się do dobrego salonu kosmetologicznego. W spłycaniu takich blizn doskonale sprawdza się zabieg laserem frakcyjnym i prawdopodobnie kosmetolog zaproponuje Ci właśnie taką terapię. Efekty zwykle są znakomite, szczególnie wtedy, gdy dodatkowo zastosujemy środki na bazie retinolu.

Kamuflaż

Może się oczywiście okazać, że domowa kuracja w niczym nie pomogła, a na zabieg kosmetyczny po prostu Cię nie stać. W takiej sytuacji nie pozostanie Ci nic innego, jak kamuflować nieestetyczne blizny przy pomocy makijażu. Pamiętaj jednak, aby robić to z głową – nie ma sensu nakładać na twarz kilku warstw podkładu, bo to średnio wygląda.

Zamiast tego sięgnij po kosmetyki stworzone specjalnie z myślą o kamuflowaniu różnych niedoskonałości urody. Mamy tutaj na myśli chociażby korektor czy primer, który świetnie wypełnia blizny, tworząc naturalny efekt.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.