AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciwko COVID-19

Marek Szydełko
31.05.2024

AstraZeneca, brytyjsko-szwedzki gigant farmaceutyczny, ogłosił oficjalne wycofanie z obrotu swojej szczepionki przeciw COVID-19, Vaxzevria. W oświadczeniu firma wyjaśniła, że decyzja ta była podyktowana spadkiem popytu na preparat, a także nadwyżką nowszych, zmodernizowanych szczepionek dostępnych na rynku.

Szczepionka, która pomogła w pierwszej fazie walki z COVID-19

Szczepionka Vaxzevria, opracowana we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim, była trzecim preparatem przeciwko COVID-19 wprowadzonym na rynek, po produktach Pfizer/BioNTech i Moderna. Jej dystrybucja ruszyła w marcu 2021 roku. Szczepionka budziła niemałe kontrowersje, a jej stosowanie zostało nawet czasowo zawieszone w kilku krajach europejskich po doniesieniach o rzadkich przypadkach zakrzepicy.

Europejska Agencja Leków (EMA) po dokładnej analizie sytuacji uznała, że korzyści płynące ze stosowania Vaxzevria przewyższają potencjalne ryzyko. Incydenty te skutkowały pozwem zbiorowym przeciwko AstraZeneca, a firma ostatecznie przyznała, że szczepionka może powodować groźne skutki uboczne.

Pomimo wycofania Vaxzevria, firma kontynuuje prace nad zmodernizowanymi szczepionkami, które będą skuteczne w przeciwdziałaniu COVID-19.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie