Astma a uprawianie sportu – co musisz o tym wiedzieć?

Andrzej Winnicki
12.07.2022

Wielu astmatyków z góry zakłada, że aktywność fizyczna nie jest dla nich. W ten sposób znajdują sobie wygodną wymówkę do nic nierobienia. Tymczasem najnowsze badania potwierdzają, że uprawianie sportu przy astmie jest jak najbardziej możliwe, a wręcz może mieć korzystny wpływ na zdrowie astmatyka. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Zalety uprawiania sportu przy astmie

Astmatyk, który uprawia jakiś sport (szczególnie aerobowy), inwestuje w poprawę funkcjonowania swojego układu oddechowego. Regularne ćwiczenia mogą przyczynić się do zwiększenia pojemności płuc, złagodzenia objawów astmy, zmniejszyć częstotliwość ataków, a także poprawić ogólną jakość życia (lepsze samopoczucie, mniejsze ryzyko depresji).

Nie bez znaczenia jest również to, że aktywność fizyczna stanowi fundament utrzymania prawidłowej masy ciała. Wielu astmatyków cierpi na nadwagę czy wręcz na otyłość, co jest właśnie konsekwencją zaniechania uprawiania sportu.

Najpierw wizyta u lekarza!

Jeśli masz astmę i chcesz zacząć uprawiać jakiś sport, to w pierwszej kolejności skonsultuj się ze swoim lekarzem. Ten podpowie Ci wybór najlepszej formy aktywności dopasowanej do możliwości fizycznych Twojego organizmu oraz stopnia nasilenia choroby. Dodatkowo lekarz przekaże Ci zalecenia dotyczące m.in. przyjmowania leku przed lub w trakcie treningu.

Sporty dla astmatyków

Najlepszą formą aktywności dla osób z astmą są różnego rodzaju ćwiczenia aerobowe. Mamy tutaj na myśli sporty wydolnościowe, takie jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy nordic walking.

Jeśli masz duże ograniczenia fizyczne, w tym cierpisz na otyłość, to na dobry początek skup się na prostych formach aktywności, które nie będą stanowić nadmiernego obciążenia dla Twojego organizmu – przykładem mogą być spacery.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Uprawianie sportu przy astmie jest jak najbardziej możliwe, co nie zmienia faktu, że trzeba się tutaj stosować do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim obserwuj swój organizm i zawsze miej przy sobie lek – zażyj go natychmiast, gdy poczujesz się gorzej i pojawi się duszność lub napad kaszlu.

Dodatkowo radzimy wybierać odpowiednie warunki do uprawiania sportu. Astmatycy powinni unikać aktywności fizycznej na zewnątrz w okresie pylenia roślin oraz przy niskiej jakości powietrza. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie udanie się na siłownię lub wykonanie zestawu ćwiczeń w domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.