5 największych mitów na temat higieny jamy ustnej

Krzysztof Jagielski
16.01.2017

Każde dziecko wie, że trzeba dbać o zęby. Niestety, zapomina o tym wielu dorosłych, czego efektem jest to, że nawet ponad 90% Polaków ma próchnicę. Jest to spowodowane nie tylko bagatelizowaniem zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej, ale także wiarą w szkodliwe mity, które nie wiedzieć czemu nagminnie funkcjonują w społeczeństwie. Wymieniamy 5 takich mitów i apelujemy – nie wierz w nie!

  1. Płukanie może zastąpić szczotkowanie – płyny do płukania jamy ustnej cieszą się ogromną popularnością, ale niestety są  przez nas źle używane. Zbyt wiele osób naiwnie wierzy, że wypłukanie jamy ustnej specjalnym preparatem może zastąpić zwykłe szczotkowanie zębów. To nieprawda. Płukanie jest jedynie uzupełnieniem dla szczotkowania. Żaden płyn nie poradzi sobie bowiem z usuwaniem kamienia nazębnego, który jest siedliskiem bakterii.
  2. Guma do żucia zamiast szczotkowania – to mit, który „zawdzięczamy” reklamie popularnej marki gum do żucia. Jej autorzy przekonują, że należy żuć gumę po każdym posiłku, niejako sugerując, że może to zastąpić mycie zębów. Jest to całkowita nieprawda. Guma do żucia owszem, pomaga utrzymać jamę ustną w czystości (ponieważ wzmaga produkcję śliny), ale nigdy nie zastąpi szczotkowania.
  3. Mleczaków się nie leczy – to stary mit, który niestety w dalszym ciągu trzyma się mocno. Mleczaki należy leczyć zupełnie tak samo, jak zęby stałe. W przeciwnym razie dziecko szybko nabawi się próchnicy, która skaże je na ból, brzydki wygląd i inne dolegliwości. W dodatku brak dbania o mleczaki powoduje, że dziecko nie nauczy się zasad higieny jamy ustnej, co będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości.
  4. Zęby należy myć zaraz po posiłku – jest to kolejny mit, w który wiele osób ślepo wierzy. Zęby należy myć po posiłku, ale nie natychmiast – lepiej poczekać minimum pół godziny, aby w jamie ustnej zapanował neutralny odczyn. Stomatolodzy zalecają wręcz, aby myć zęby przed posiłkiem, dzięki czemu można je pokryć fluorem i tym samym zabezpieczyć przed penetracją bakterii.
  5. Usuwanie płytki nazębnej niszczy zęby – to nieprawda. Profesjonalnie wykonany zabieg usuwania płytki nazębnej przywraca piękny uśmiech i nie ma żadnego wpływu na stan uzębienia. O tym decyduje wyłącznie higiena jamy ustnej, czyli regularne i dokładne mycie zębów (najlepiej szczoteczką elektryczną).

Wiara w wymienione mity jest jednym z powodów, dla których stan uzębienia Polaków pozostawia wiele do życzenia. Minie pewnie jeszcze trochę czasu, zanim kolejne pokolenia podejdą do kwestii dbałości o zęby w bardziej świadomy sposób.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie